São Miguel das Missões


Na mapach: 28°32′56,7″S 54°33′21,2″W/-28,549083 -54,555889

São Miguel das Missões w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

São Miguel das Missões (z port. Misja św. Michała) – była katolicka redukcja misyjna prowadzona przez jezuitów. Znajduje się obecnie obok miasteczka São Miguel das Missões w północno-zachodnim regionie stanu Rio Grande do Sul, w Brazylii.

Redukcja znana jest także jako São Miguel Arcanjo oraz pod hiszpańską nazwą San Miguel.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Misja Sao Miguel das Missões, została utworzona w 1632 roku przez portugalskich jezuitów. Barokowy kościół pochodzi spomiędzy lat 1735 a 1744. Został on poważnie uszkodzony w wyniku pożaru z 1760 roku. W następnych latach częściowo odrestaurowano budynek lecz nie ukończono jego renowacji z powodu wydalenia Jezuitów w 1767 roku.

Redukcja została zlikwidowana w wyniku politycznych i wojskowych działań Hiszpanii i Portugalii, po wypędzeniu z tych państw jezuitów w 1767 roku.

São Miguel das Missões był jedną z wielu jezuickich redukcji misyjnych zbudowanych dla Indian Guarani. Celem redukcji prowadzonych przez Kościół było nawracanie Indian na chrześcijaństwo oraz ich ochrona przed niewolnictwem bądź pracą w pańszczyźnianym systemie encomienda.

UNESCO | edytuj kod

W 1984 rozszerzono wpis z roku 1983 o brazylijski São Miguel das Missões. Rok wcześniej na liście UNESCO znalazły się redukcje leżące obecnie w Argentynie: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto i Santa Maria la Mayor.

Pełna nazwa wpisu brzmi: Misje jezuickie na obszarach zamieszkanych przez Guaranów: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto i Santa Maria la Mayor (Argentyna), ruiny São Miguel das Missões (Brazylia).

Ciekawostki | edytuj kod

  • Fragment historii związanej z likwidacją redukcji został przedstawiony w filmie Misja, z Robertem De Niro i Jeremy Ironsem w rolach głównych. W filmie tym przedstawiona jest rekonstrukcja São Miguel das Missões z XVIII wieku.

Galeria | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "São Miguel das Missões" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy