São Paulo FC


São Paulo FC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

São Paulo Futebol Clubebrazylijski klub sportowy z São Paulo. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Brazylii.

Spis treści

Informacje podstawowe | edytuj kod

Historia | edytuj kod

São Paulo Futebol Clube (zwany ówcześnie przez kibiców São Paulo da Floresta), będący bezpośrednim poprzednikiem dzisiejszej, słynnej, noszącej tę samą nazwę, drużyny powstał 26 stycznia 1930 roku w wyniku połączenia dwóch klubów: Clube Atlético Paulistano oraz Associação Atlética das Palmeiras. W 1929 roku musiały one zakończyć działalność swoich sekcji piłkarskich, gdyż wkraczający powoli do futbolu profesjonalizm uniemożliwił im konkurowanie z drużynami zawodowymi. W ten sposób, dzięki połączonym siłom kibiców, działaczy oraz piłkarzy obu klubów założono São Paulo F.C., którego zawodnicy od tej pory występowali w strojach z poziomymi pasami o barwach będących symbolami byłych drużyn: czerwonej i białej (C.A. Paulistano) oraz białej i czarnej (A.A. das Palmeiras). Swoje mecze zespół z São Paulo rozgrywał na stadionie Chácara da Floresta (stąd popularna nazwa drużyny) przejętym od A.A. das Palmeiras. Prezesem nowego klubu został wybrany Edgard de Souza Aranha.

W pierwszym roku istnienia klub został wicemistrzem stanu São Paulo (Campeonato Paulista), ulegając tylko słynnej drużynie Corinthians Paulista, a w kolejnym (1931) już świętował zdobycie tytułu. W trzech następnych sezonach São Paulo kończyło rozgrywki zawsze na 2. miejscu, przegrywając w każdym z nich z innym wielkim klubem, Palestra Itália (dzisiejszy SE Palmeiras). Pogłębiający się kryzys finansowy klubu, a także rozłam w związku piłkarskim stanu São Paulo, doprowadził do fuzji z Clube de Regatas Tietê i rozwiązania sekcji piłki nożnej, które nastąpiło 14 maja 1935 roku. Duża część piłkarzy wyjechała do Rio de Janeiro, natomiast zawodnicy, którzy zostali, oraz grupa działaczy niemogących się pogodzić z utratą klubu ustanowili Grêmio Tricolor, które 4 czerwca 1935 roku przerodziło się w Clube Atlético São Paulo, aby ostatecznie 16 grudnia 1935 roku dać początek istnieniu jednego z najsłynniejszych klubów świata – São Paulo Futebol Clube. Nowy-stary klub przejął wszelkie symbole (nazwę, barwy, herb, wzór strojów) od São Paulo da Floresta, dlatego też często uznawany jest za naturalnego kontynuatora jego tradycji i spadkobiercę sukcesów sportowych.

Symbole klubu | edytuj kod

Herb | edytuj kod

Oprócz skrótu nazwy klubu, w herbie umieszczone są barwy czerwona, biała i czarna, mające symbolizować kolory klubów, z połączenia których powstało São Paulo F.C.: C.A. Paulistano oraz A.A. das Palmeiras. Trzy czerwone gwiazdy oznaczają dwukrotne zdobycie Pucharu Interkontynentalnego (1992 i 1993) oraz tytuł Klubowego Mistrza Świata (2005). Dwie złote uhonorowują rekord olimpijski i rekord świata ustanowione przez reprezentanta klubu, trójskoczka Adhemara Ferreirę da Silvę podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952) oraz Igrzysk Panamerykańskich w Meksyku (1955).

Maskotka | edytuj kod

Maskotką klubu jest Santo Paulo (Święty Paweł), ubrany w biały habit roześmiany staruszek z białą brodą i piłką w ręce. Została stworzona w latach 40. przez rysownika czasopisma "A Gazeta Esportiva". Nazwana została "Santo" (wbrew regułom języka portugalskiego) w celu odróżnienia jej od nazwy klubu i miasta.

Stadion | edytuj kod

Drużyna São Paulo F.C. rozgrywa swoje mecze na Estádio Cícero Pompeu de Toledo, noszącym imię byłego prezesa klubu, który zainicjował budowę obiektu. Znany także powszechnie jako Morumbi, znajduje się on w dzielnicy o tej samej nazwie, leżącej w południowej części miasta. Został zaprojektowany przez João Batistę Vilanovę Artigasa, a jego budowa trwała w latach 1952-1970, choć inauguracja odbyła się jeszcze w trakcie konstruowania obiektu. W pierwszym meczu drużyna gospodarzy pokonała portugalski Sporting CP 1-0, 2 października 1960 roku. Obecnie stadion, po kilku modernizacjach, mieści około 80 tys. widzów i jest największym tego typu obiektem w stanie São Paulo, a w całej Brazylii ustępuje pojemnością tylko słynnej Maracanie. Przed oddaniem Morumbi do użytku klub rozgrywał domowe mecze także na innych stadionach: Chácara da Floresta (lata 1930-35), Parque Antárctica (1936-38), Antárctica Paulista (1936-42) oraz Pacaembu (1940-60).

Osiągnięcia | edytuj kod

São Paulo FC jest rekordzistą pod względem liczby tytułów Mistrza Brazylii (6) oraz jedynym klubem w historii, który zdobył ten tytuł 3 razy z rzędu. Jako jedyna brazylijska drużyna zdobyło 3-krotnie Copa Libertadores oraz jest jedną z dwóch (obok Santosu FC), które wygrały 2-krotnie Puchar Interkontynentalny.

Bilans klubu | edytuj kod

São Paulo w Campeonato Brasileiro rozegrało 37 sezonów (lata 1971-2008), wszystkie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W mistrzostwach nie wystąpili tylko raz – w 1979 roku – z powodu zamieszania organizacyjnego pomiędzy stanowym (FPF) a krajowym (CBF) związkiem piłki nożnej.

Piłkarze | edytuj kod

 Osobna strona: Kategoria:Piłkarze São Paulo Futebol Clube.

Obecna kadra | edytuj kod

Stan na wrzesień 2017[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. São Paulo F.C. -Sobre o Morumbi (port.). saopaulofc.net. [dostęp 5 grudnia 2012].
  2. São Paulo F.C. – Site Oficial (port.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "São Paulo FC" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy