Sölden (Tyrol)


Na mapach: 46°58′N 11°00′E/46,966667 11,000000

Sölden (Tyrol) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sölden – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst. Jest położona w dolinie Ötztal na wysokości 1368 m n.p.m. Znany górski ośrodek turystyczny i sportowy zdolny pomieścić 15 000 turystów jednorazowo, a rocznie prawie 2 mln gości. Gmina jest trzecim najliczniej odwiedzanym miejscem przez turystów po Wiedniu i Salzburgu[potrzebny przypis]. Znane jest też z inauguracyjnych zawodów Puchar Świata w narciarstwie alpejskim na lodowcu Rettenbach.

Spis treści

Sport | edytuj kod

Sölden jest jednym z większych ośrodków narciarskich w Austrii dzięki lodowcowi Rettenbach. Sezon narciarski praktycznie się nie kończy. Sölden ma do zaoferowania mnóstwo tras dla początkujących jak i dla doświadczonych narciarzy.

Tereny narciarskie są wyposażone w 35 różnego typu wyciągów, od orczykowych po gondolowe. Sölden oferuje 146 km tras narciarskich (62 km tras czerwonych, 51 km tras niebieskich, 27 km tras czarnych i 6 km tras biegowych).

Lawina | edytuj kod

W południe 3 maja 2009 r. lawina porwała sześciu narciarzy. Świadkowie zobaczyli lawinę na zboczu góry Schalfkogel i powiadomili służby ratownicze, ale ekipy nie były w stanie dojść do miejsca tragedii z powodu złej pogody. Ponowna próba została przeprowadzona przez helikopter i po kilku godzinach poszukiwań odnaleziono sześć ciał.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sölden (Tyrol)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy