Sąspówka


Sąspówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sąspówkapotok, prawy dopływ Prądnika[2] o długości 4,45 km[3].

Potok płynie w województwie małopolskim, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Swój początek potok bierze we wsi Sąspów. Kolejne źródła zasilające potok znajdują się w Dolinie Sąspowskiej Tymi źródłami są m.in.: Źródło Harcerza, Źródło Ruskie, Źródło spod graba, Źródło Filipowskiego[4]. Ich wydajność wynosi od 8-15 l/s. W źródle Harcerza żyje wypławek alpejski, będący reliktem ostatniej epoki lodowcowej. Potok płynie po dnie doliny, meandrując po szerokim jej dnie wśród skupisk buczyny karpackiej, łąk rajgrasowych i ostrożeniowych oraz łęgów głównie wierzbowych i olchowych. Dno Doliny Sąspowskiej zawalone jest wapiennym rumoszem, w którym potok wyżłobił głębokie koryto, w niektórych miejscach osiągające głębokość do 8 m. Znajdują się na nim liczne progi, na których potok tworzy niewielkie wodospady. W Sąspówce żyją bobry, które zostały sprowadzone tutaj w 1985 roku. Są też piżmaki amerykańskie. To przybysze z Czech, które uciekając z tamtejszej hodowli w 1905, przekroczyły granice kraju i dotarły m.in. do Sąspówki[5].

W pobliżu ujścia do Prądnika na Sąspówce znajduje się próg skalny o szerokości 7 m. Woda spada z niego wodospadem o wysokości 1, 5 m. Sąspówka, w przeciwieństwie do Prądnika, charakteryzuje się wyjątkowo czystą wodą (I klasa czystości)[5].

Średnia temperatura wody wynosi:

  • w zimie: +5 °C
  • w lecie: +11 °C

Tylko podczas upałów temperatura wody może dojść do najwyżej +15 °C.

W Sąspówce odnotowano 164 gatunki glonów w tym 80% okrzemek.

Składniki chemiczne Sąspówki

W Sąspówce przeważa kation Ca2+. Najczęstszym anionem jest KCO3-. Występują tutaj również: amoniaki, azotany, azotyny i chlorki.

Fauna

W Sąspówce można spotkać: bobry europejskie, żaby wodne, nartniki, krętaki, wodopójki,wioślarki, topiki wodne, chruściki, piżmaki, wypławki kątogłowe, kiełża zdrojowego, pijawki, rureczniki, skąposzczety, pływaki, pstrągi potokowe[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. Sąspówka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-06-05].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 249. [dostęp 2017-06-05].
  3. Sąspówka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-05].
  4. Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  5. a b Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.
Na podstawie artykułu: "Sąspówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy