Sławomir Stan


Sławomir Stan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sławomir Stan (ur. 30 marca 1967 w Mielcu) – polski muzyk, animator życia kulturalnego w Mielcu i regionie. Od roku 1990 nauczyciel gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mielcu[1], a od 1988 r. instruktor i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, reprezentacyjnego zespołu Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Spis treści

Edukacja | edytuj kod

Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku wychowanie muzyczne, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku pedagogika instrumentalna - fortepian.

Nagrody | edytuj kod

Działalność zawodowa | edytuj kod

Jest założycielem i prowadzącym Zespół Odeonowy, w skład którego wchodzą uczniowie mieleckiej szkoły muzycznej. Zespół wykonuje znane utwory muzyki polskiej i światowej w aranżacjach Sławomira Stana, a także jego autorskie kompozycje.

W Samorządowym Centrum Kultury pracuje jako instruktor muzyki, akompaniator, kompozytor, dyrygent oraz kierownik muzyczny i artystyczny ZPiT „Rzeszowiacy”. Zespół od lat reprezentuje Polskę i Mielec na festiwalach i przeglądach muzycznych w Kraju i za granicą (między innymi we Francji, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech). Wraz z orkiestrą ZPiT „Rzeszowiacy” Sławomir Stan nagrał i wydał profesjonalną płytę i kasetę z opracowanymi przez siebie utworami. Przygotowuje i opracowuje repertuary uroczystych koncertów rocznicowych z okazji świąt i uroczystości państwowych, miejskich i religijnych.

W latach 1999-2009 wspierał Stowarzyszenie Przyjaźni Francusko-Polskiej „Amicale Régionale Franco Polonaise” działające w Reims (Francja), tworząc oprawę muzyczną podczas spotkań kulturalnych i występów Zespołu „Krakowiacy”.

Pełnił funkcję jurora na konkursach Wygraj Sukces w Tarnobrzegu oraz mieleckich edycjach „Śpiewać każdy może”.

Jest autorem pieśni pt. "Mielecka Matko", która z powodzeniem od 2015 roku wykonywana jest w różnych opracowaniach w kościele pod wezwaniem MBNP w Mielcu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sekcja Fortepianu, Organów i Akordeonu. oficjalna strona Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sławomir Stan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy