Słonaczek


Słonaczek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Słonaczek, solowiec, kolczykowiec słonaczek, solankowiec (Artemia salina) – jajożyworodny, ciepłolubny skorupiak żyjący wyłącznie w wodach słonych. Występują liczne rasy geograficzne. Żyje w śródlądowych wodach słonych w strefie umiarkowanej i subtropikalnej (np. w limanach nad Morzem Czarnym[2]). Ze względu na trudności z oznaczeniem gatunku, uważano że masowo zamieszkuje również Wielkie Jezioro Słone, w stanie Utah, USA[3], jednak jest to inny gatunek, tj. Artemia franciscana[4]. Jest to gatunek wyjątkowo euryhalinowy, tolerujący wody o różnym zasoleniu. Żyje i rozwija się w wodach o zasoleniu od 0‰ do 200, nawet do 30%, gdzie inne zwierzęta nie mają zdolności bytowania[5]. Jaja tego skorupiaka odporne są na przesuszenie. U tego gatunku występuje partenogeneza. Na skutek zahamowania podziałów redukcyjnych występują osobniki diploidalne, triploidalne, tetraploidalne, pentaploidalne, a nawet oktoploidalne. W zależności od stopnia zasolenia wykazuje duże modyfikacje budowy[2] Morfologia odwłoka i widełek zmienia się u populacji występujących w wodach o różnym zasoleniu, widełki u form zasiedlających wody mniej słone są dłuższe, w wodach bardziej zasolonych są krótsze[5].

Pozostałe informacje | edytuj kod

Skorupiak ten uznawany jest za jadalny. W formie wysuszonej spożywany był przez Indian[5]. W akwarystyce naupliusy solowca używa się jako pokarmu dla narybku.

Slonaczek żyje także w tzw. salinach, z których po odparowaniu wody uzyskuje się sól[6].

Ten skorupiak jest jednym z głównych składników diety flaminga różowego, pośrednio odpowiedzialnym za różowe zabarwienie tego ptaka. Sam słonaczek nie ma wyraźnego zabarwienia co podnosi jego dostosowanie w kontekście zabezpieczenia przed zjedzeniem. Jednak po infekcji pasożytniczym tasiemcem Flamingolepis liguloides[7] w jego ciele i funkcjonowaniu następują bardzo poważne zmiany:

 • zmiana zabarwienia ciała w wyniku gromadzenia karotenoidów;
 • gromadzenie się osobników w ławice dobrze widoczne sponad powierzchni wody;
 • zaniechanie rozmnażania;
 • wzmożone gromadzenie tłuszczu;

Celem tych zmian jest zjedzenie zainfekowanego tasiemcem słonaczka przez flaminga, w którym tasiemiec może zamknąć swój cykl życiowy. Grupy czerwonych słonaczków są łatwiejsze do wypatrzenia przez flamingi, a ich barwnik nie jest rozkładany przez metabolizm ptaka i kumuluje się w piórach.

Przypisy | edytuj kod

 1. Artemia salina, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
 2. a b Eugeniusz Grabda (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985, strona 179
 3. Artemia salina | crustacean | Britannica.com, www.britannica.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 4. RafaelR. Campos-Ramos RafaelR. i inni, Mixture of parthenogenetic and zygogenetic brine shrimp ''Artemia'' (Branchiopoda: Anostraca) in commercial cyst lots from Great Salt Lake, UT, USA, „Journal of Experimental Marine Biology and Ecology”, 296, 2003, Elsevier Science, 2003, s. 243– 251, ISSN 0022-0981  (ang.).
 5. a b c Czesław Jura "Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy", Wyd PWN, 1997, str.438
 6. Henryk Kilka. Solowce – Artemia. „AQUA Magazyn”. Lipiec-wrzesień 1997. nr 15. s. 19 – 21. 
 7. Marta I.,M.I., Sánchez Marta I.,M.I., i inni, High prevalence of cestodes in Artemia spp. throughout the annual cycle: relationship with abundance of avian final hosts., „Parasitology Research”, 112, 2013, s. 1913-1923 .i inni

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (takson):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Słonaczek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy