Służący


Służący w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Plakat ilustrujący stereotypowy wygląd pokojówki. Służba domowa dużej posiadłości (USA, rok 1914) – w środku stoi majordom (ang. butler). Umowa o pełnienie obowiązków służącego w pałacu w Lubostroniu 1840 r. (miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Poznaniu). Służba w trakcie zajęć nadzorowana przez panią domu. Kamerdyner warszawski w połowie XIX wieku

Służący (służąca, sługa, służka, także: pomoc domowa, podręczny, podręczna, posługacz, posługaczka, pachołek) – pracownik (zwykle fizyczny), który pracuje (a bardzo często także mieszka) w domu (zwykle majętnego) pracodawcy.

Służący tym się odróżniają od niewolników i chłopów pańszczyźnianych, że otrzymują za swoją pracę i usługi zapłatę (i inne profity wymagane przez prawo pracy). Zwykle mogą także wypowiedzieć (lub porzucić) swoją pracę w dowolnym momencie (w niektórych krajach ze względu na lokalne warunki socjalno-ekonomiczne może być to problematyczne).

Spis treści

Rodzaje | edytuj kod

Służący zalicza się do służby domowej. W zależności od specyfiki pracy, którą się zajmuje można wyróżnić m.in. następujących służących (w dawnych czasach podział ten był bardzo bogaty):

służący zajmujący się głównie obsługą domu
osoby zajmujące się obsługą otoczenia domu i gospodarstwa
osoby zajmujące się dziećmi i młodzieżą
w bogatszych domach bywają (bywali) także służący o bardzo wąskiej specjalizacji

W domu, w którym służy liczna służba jest zwykle także osoba, która jest jej przełożonym i zleca oraz nadzoruje jej pracę (majordom, ochmistrzyni).

Sławni służący | edytuj kod

Znani służący fikcyjni | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Real Mrs Crocombe | Part Six: Is This a Photograph of the Real Mrs Crocombe?. [dostęp 2019-08-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zawód):
Na podstawie artykułu: "Służący" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy