SMS Baden (1915)


SMS Baden (1915) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SMS Baden był niemieckim pancernikiem typu Bayern służącym w Kaiserliche Marine, który został zwodowany w 1916 i został uratowany przez Brytyjczyków w czasie samozatopienia Hochseeflotte w Scapa Flow przez wyrzucenie go na mieliznę. Później zatopiony w czasie intensywnych testów artyleryjskich przez Royal Navy w 1921.

Historia | edytuj kod

"Baden" był jednym z czterech planowanych niemieckich pancerników typu Bayern. Pozostałe to "Württemberg", "Bayern" i "Sachsen".

"Baden" nie był początkowo przewidziany do przekazania w ramach kapitulacji niemieckiej po I wojnie światowej, ale zastąpił krążownik liniowy SMS "Mackensen", który był nieukończony i nie mógł wypłynąć na morze.

Po próbie samozatopienia w Scapa Flow "Bayern" został podniesiony i złomowany, ale "Baden", z racji tego że należał do najnowszego typu niemieckich pancerników, został poddany przez Brytyjczyków dokładnym testom i porównaniom z istniejącymi brytyjskimi okrętami. Na okręcie testowano także skuteczność brytyjskiej artylerii. Najpierw brytyjską armatę BL 15 inch /42 naval gun, która była zainstalowana na dwóch monitorach HMS "Erebus" i HMS "Terror". Monitory strzelały w wybrane części kadłuba i nadbudówek. Na pokładzie tego pancernika testowano także wiele bomb lotniczych. W końcu pancerniki Brytyjskiej Floty Atlantyckiej używając swoich głównych dział zatopiły SMS "Baden" na południowy zachód od Portsmouth 16 sierpnia 1921. Wrak pancernika niemieckiego leży na głębokości 180 metrów.

Uwagi | edytuj kod

Testy artyleryjskie, które przeprowadzono przy pomocy tego okrętu, pokazały że ulepszone pociski brytyjskie kalibru 381 mm, gdyby były dostępne w czasie bitwy jutlandzkiej, spowodowałyby, że flota niemiecka poniosłaby znacznie większe straty.

Bibliografia | edytuj kod

  • Geoffrey Bennett: Naval Battles of the First World War. London: Pen & Sword Military Classics, 2005. ISBN 1-84415-300-2.
Na podstawie artykułu: "SMS Baden (1915)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy