SNL Polska


SNL Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saturday Night Live Polska (częściej jako SNL Polska) – polska edycja amerykańskiego programu Saturday Night Live. Produkowany był na licencji NBC Universal przez firmę Rochstar, na zlecenie polskiego oddziału Showmax.

Program trwał między 50 a 70 minut i był nadawany na żywo w soboty o 21.00 ze studia w Warszawie. Każdy odcinek składał się z serii skeczy oraz parodii w wykonaniu stałej grupy komików i jednego gościa (prowadzącego) – zwykle znanej osoby ze świata rozrywki, sportu lub polityki. W każdym programie występował również zaproszony gość muzyczny. Czasami w programie pojawia się także gość specjalny, który podobnie jak prowadzący brał udział w skeczach.

Wszystkie odcinki SNL Polska dostępne były za pośrednictwem płatnej platformy Showmax (obecnie niedostępna w Polsce). Emisja czterech pierwszych odcinków była jednak dostępna bezpłatnie zarówno dla niezarejestrowanych użytkowników platformy Showmax, jak i na oficjalnym kanale YouTube programu[1].

Spis treści

Formuła | edytuj kod

Każde wydanie rozpoczyna się politycznym cold opening, czyli otwarciem programu jeszcze przed czołówką, a odgrywany skecz na żywo musi odnosić się do bieżących wydarzeń z polityki. Zawsze kończy się zbliżeniem na twarz występującego, który mówi: Na żywo z Warszawy, to jest »SNL Polska«[a].

W dalszej części emitowana jest czołówka, w której przedstawiani są aktorzy, prowadzący danego odcinka i gość muzyczny. Następnie gospodarz odcinka wygłasza monolog, który w większej części dotyczy jego samego.

Podczas audycji przedstawiane są zarówno skecze odgrywane na żywo, jak i wcześniej przygotowane materiały filmowe, przeważnie będące parodią lub wymagające odpowiedniego montażu. Pomiędzy scenkami na muzycznej scenie dwukrotnie występuje gość muzyczny.

Stałym punktem programu jest również serwis informacyjny Weekend Update, relacjonujący wybrane wydarzenia z ostatniego tygodnia, opatrzony sarkastycznymi komentarzami. Prezenterami każdego wydania są Laura Breszka i Kamil Pruban.

Obsada programu | edytuj kod

Zgodnie z kolejnością wymieniania w czołówce[2]:

Lista odcinków | edytuj kod

Seria 1. (2017–2018) | edytuj kod

Role stałe | edytuj kod

W programie stali aktorzy często odgrywają rolę, więcej niż w tylko jednym odcinku (najczęściej w politycznym cold openigu). Do stałych ról należą m.in.:

Weekend Update | edytuj kod

Od 27 października 2018 r. ma miejsce emisja nowych wydań wyłącznie serwisu informacyjnego, jako osobny program. Emisja samego Weekend Update to znany z amerykańskiego oryginału sposób na podtrzymanie zaangażowania pomiędzy sezonami. Prowadzącymi pozostali Laura Breszka i Kamil Pruban.

Odcinki udostępniane są w soboty o 21.00 w serwisie Showmax, a następnego dnia o 20.20 można je oglądać w Telewizji WP[d]. Nagrania odbywają się z udziałem publiczności[4], metodą live to tape. W sumie miało powstać dziesięć kilkunastominutowych wydań[5].

Program powstawał w ramach partnerstwa Showmax z NBCUniversal International Formats, międzynarodowego dystrybutora marki SNL[6], z ramienia platformy Showmax Polska produkcją programu zajmuje się Jerzy Dzięgielewski[7].

Doniesienia | edytuj kod

Tę samą formułę przyjął satyryczny program „Doniesienia”, którego osiem kilkunastominutowych odcinków miała udostępniać należąca do Grupy TVN platforma Player. Ostatecznie program ukazał się tylko raz (21 czerwca 2020). Występować w nim miały osoby znane z SNL Polska i Weekend Update – m.in. Kamil Pruban, Laura Breszka, Michał Zieliński, Szymon Mysłakowski, Helena Ganjalyan. Program funkcjonował jako autorski format nadawcy[8].

Uwagi | edytuj kod

 1. Zobacz też: Live from New York, it’s Saturday Night!
 2. Wymieniani w napisach końcowych
 3. Również jako gość specjalny w jednym ze skeczów.
 4. Premiera dziewiątego odcinka w telewizji WP nie miała miejsca w niedzielę, 23 grudnia 2018, lecz w drugi dzień świąt – 26 grudnia 2018 o godz. 20.00. Przyczyną przesunięcia emisji była żałoba narodowa ogłoszona z powodu katastrofy w kopalni w Karwinie.

Przypisy | edytuj kod

 1. Jacek Kowalski: Adamczyk i Biedroń w polskiej wersji „Saturday Night Live”. „W grze gigantyczne pieniądze” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 27 listopada 2017. [dostęp 2017-11-27].
 2. Jacek Kowalski: Znamy obsadę polskiej edycji „Saturday Night Live”. Producentem Jurek Dzięgielewski (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 24 listopada 2017. [dostęp 2017-11-24].
 3. SNL Polska: aktor z „Korony Królów” gościem sobotniego odcinka. Prywatnie... jest chłopakiem jednej z gwiazd programu! (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 20 stycznia 2018. [dostęp 2018-01-21].
 4. "SNL Polska - Weekend Update" w Showmax.com i Telewizji WP, Press.pl [dostęp 2018-11-01]  (pol.).
 5. SNL Polska - Weekend Update - nowe odcinki jeszcze w październiku - naEKRANIE.pl, „naEKRANIE.pl” [dostęp 2018-11-01]  (pol.).
 6. W SNL Polska – Weekend Update na Showmax i Telewizji WP, satinfo24.pl [dostęp 2018-11-01]  (pol.).
 7. 'SNL Polska - Weekend Update' od 27 października w Showmax, dzień później w Telewizji WP [dostęp 2018-11-01]  (pol.).
 8. Michał Kurdupski: Satyryczny przegląd newsów w nowym programie Playera „Doniesienia”. „Lżejsza perspektywa na dzisiejsze wydarzenia” (pol.). Wirtualne Media, 17 czerwca 2020. [dostęp 2020-06-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "SNL Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy