SR-3 Wichr


Karabin SR-3 Wichr w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z SR-3 Wichr) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SR-3 Wichr (ros. СР-3 Вихрь) – rosyjski karabinek automatyczny, skrócona, pozbawiona integralnego tłumika dźwięku wersja karabinu AS Wał. Używany przez FSO (rosyjska formacja zajmująca się ochroną prezydenta i członków rządu), FSB oraz formacje podporządkowane MWD.

Historia | edytuj kod

W latach 90. w znajdującym się w Klimowsku ośrodku badawczym rozpoczęto prace nad łatwa do skrytego przenoszenia, a jednocześnie posiadającą dużą skuteczność bronią dla funkcjonariuszy ochrony. Do tego zadania postanowiono przystosować karabin AS Wał. Broń pozbawiono integralnego tłumika dźwięku, kolbę składaną na bok broni zastąpiono składaną na wierzch komory zamkowej, zmodyfikowano także dźwignię bezpiecznika, a celownik krzywiznowy zastąpiono przerzutowym. Broń jest zasilana amunicją nabój 9 x 39 mm z nabojami SP5 (zwykłym) i SP6 (przeciwpancernym). Karabinek był początkowo prezentowany jako MA (ros. МА, Малогабаритный Автомат), później nazwę zmieniono na SR-3 Wichr.

SR-3M wyposażony w tłumik i celownik PSO-1

Opis | edytuj kod

SR-3 Wichr jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (6 rygli). Rękojeść przeładowania ma postać dwóch występów związanych z tłoczyskiem i porusza się w szczelinach nad łożem. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Przełącznik ma postać ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej, dźwignia bezpiecznika znajduje się po obu stronach komory zamkowej. Lufa gwintowana. Kolba składana na wierzch komory zamkowej. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika przerzutowego. Z lewej strony broni standardowa rosyjska szyna do montażu celowników optycznych rodziny PSO-1.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "SR-3 Wichr" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy