Saara


Na mapach: 49°23′N 6°53′E/49,377150 6,878378

Saara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saara (niem. Saarland; fr. Sarre) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec, którego stolicą jest miasto Saarbrücken.

Leży na obszarze Średniogórza Niemieckiego, obejmuje południowy skraj gór Hunsrück i zachodnią część pogórza Pfälzer Bergland.

Większość ludności i przemysłu skupia się w Zagłębiu Saary, znajdującym się w południowej części kraju związkowego. Tutaj znajdują się takie miasta, jak Saarbrücken, Völklingen i Homburg.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Saara graniczy z Francją, Luksemburgiem oraz krajem związkowym Nadrenia-Palatynat.

Rzeki | edytuj kod

Historia | edytuj kod

W starożytności region zamieszkiwali Celtowie. W I wieku p.n.e. został przyłączony do Rzymu. Administracyjnie przynależał do prowincji Gallia Belgica. We wczesnym średniowieczu region zajęli Frankowie, a od 800 współtworzył Imperium Karolińskie. W średniowieczu doszło do rozdrobnienia politycznego. Najbardziej znaczącym z państewek było powstałe w 1381 Hrabstwo Nassau-Saarbrücken. Zachodni skrawek regionu przynależał do Luksemburga.

Mapa Saary z 1705

W czasach nowożytnych sięgały tu granice Francji. W 1680 król Francji Ludwik XIV założył tu miasto i twierdzę Saarlouis. Hrabstwo Nassau-Saarbrücken zostało częścią Francji w 1797. W 1798 większość obszaru dzisiejszej Saary została objęta nowo utworzonym francuskim departamentem Sarre. Na kongresie wiedeńskim w 1815 terytorium rozdzielono pomiędzy Prusy i Bawarię. Prusy zajęły także fragment Luksemburga (II rozbiór Luksemburga), leżący współcześnie w obrębie gminy Perl. W 1871 cały obszar znalazł się w granicach Niemiec.

W 1920 roku Saara została odłączona od Niemiec i przekazana pod zarząd Ligi Narodów jako Terytorium Saary. W przeprowadzonym w 1935 roku referendum większość mieszkańców Saary opowiedziała się za powrotem do Niemiec.

Po agresji Niemiec na Polskę Francuzi rozpoczęli 7 września 1939 krótkotrwałą ofensywę w Saarze.

Po II wojnie światowej obszar Saary stanowił de iure osobne państwo pod francuską kontrolą (Protektorat Saary) i nie został włączony do powstałej w 1949 Republiki Federalnej Niemiec. Po referendum 23 października 1955 podjęto decyzję o włączeniu do Niemiec. Zgoda Francji stała się w tym wypadku kamieniem milowym na drodze niemiecko-francuskiego porozumienia. Włączenie Saary do Niemiec Zachodnich nastąpiło 1 stycznia 1957.

Główne miasta | edytuj kod

Powiaty | edytuj kod

Mapa Saary

Polityka | edytuj kod

Koalicja rządząca: koalicja CDU/SPD

Skład Landtagu[2]:

Ostatnie wybory: 26 marca 2017 Najbliższe wybory: 2022

Sport | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

Klasztor Gräfinthal w Mandelbachtal

Przypisy | edytuj kod

  1. State population, Portal of the Federal Statistics Office Germany [dostęp 2007-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2007-05-13] .
  2. Landesergebnis Saarland Vorläufiges amtliches Endergebnis der Landtagswahl 2017 (niem.). Die Landeswahlleiterin, Statistisches Amt Saarland. [dostęp 2017-03-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (kraj związkowy Niemiec):
Na podstawie artykułu: "Saara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy