Sacharoza


Sacharoza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sacharoza (sanskr. शर्करा śarkarā, dosł. „ziarno piasku”, skąd stgr. σάκχαρον sákcharon „cukier”) – organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym C12H22O11, węglowodan z grupy disacharydów zbudowany z reszt D-fruktozy i D-glukozy. Ma słodki smak. W języku potocznym jest utożsamiana z cukrem[5]. Główny składnik cukru spożywczego. Jest formą transportową cukrów w organizmach roślin[6].

Spis treści

Budowa cząsteczki | edytuj kod

Sacharoza jest disacharydem, czyli cukrem złożonym z dwóch reszt monosacharydowych połączonych ze sobą wiązaniem O-glikozydowym. Naturalnie występująca (+)-sacharoza zbudowana jest z reszty fruktozy (β-D-fruktofuranozy) oraz glukozy (α-D-glukopiranozy). Grupy te są połączone za pomocą wiązania α,β-1,2-glikozydowego. Wg systematycznego nazewnictwa sacharydów (węglowodanów) jest to α-D-glukopiranozylo-β-D-fruktofuranozyd lub β-D-fruktofuranozylo-α-D-glukopiranozyd[1].

Właściwości | edytuj kod

Właściwości fizyczne | edytuj kod

W temperaturze pokojowej sacharoza jest bezbarwnym, krystalicznym ciałem stałym. Jest nietoksyczna, ma słodki smak i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. 65 % wodny roztwór sacharozy w temperaturze 20°C osiąga punkt nasycenia[7]. Temperatura topnienia: 184 °C.

Sacharoza wykazuje słabą, ale dosyć wyraźną tryboluminescencję – podczas kruszenia jej kryształów jest emitowane światło, co daje się zaobserwować po przyzwyczajeniu oczu do ciemności[8].

Właściwości chemiczne | edytuj kod

Należy do cukrów nieredukujących, o czym świadczy negatywny wynik próby Trommera. W kwaśnym środowisku lub pod wpływem inwertazy hydrolizuje do fruktozy i glukozy. Uzyskana mieszanina nosi nazwę cukru inwertowanego[1]:

Pod wpływem stężonego kwasu siarkowego sacharoza ulega zwęgleniu:

C12H22O11 → 12C + 11H2O

Historia | edytuj kod

Sacharozę na skalę przemysłową zaczęto otrzymywać na Bliskim Wschodzie z trzciny cukrowej już w starożytności. Cukier wyrabiano także w Indiach oraz Chinach. Grecy byli narodem, któremu zawdzięczamy pojawienie się cukru w Europie. Sprowadzono go w IV wieku p.n.e. i stosowano wówczas jako kosztowny lek[potrzebny przypis].

Po odkryciu Ameryki przez Europejczyków założono tam wielkie plantacje trzciny cukrowej, dzięki czemu dostawy cukru do Europy znacznie wzrosły[potrzebny przypis]. Pierwsza udana próba otrzymania cukru z buraków cukrowych odbyła się w 1747 r.[potrzebny przypis] Proces opracował niemiecki chemik Andreas Sigismund Marggraf[potrzebny przypis]. Pierwsza cukrownia została wybudowana przez Franza Acharda w Konarach na Dolnym Śląsku w 1802[9].

Zastosowanie | edytuj kod

Sacharoza jest głównym składnikiem (>99,5%) cukru spożywczego, zwykle trzcinowego lub buraczanego[10], stosowanego powszechnie jako środek słodzący[11].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Robert T. Morrison, Robert N. Boyd: Chemia organiczna. T. 2. Warszawa: PWN, 1985, s. 342. ISBN 83-01-04166-8.
 2. a b alpha-D-Glucopyranoside, beta-D-fructofuranosyl, [w:] PubChem [online], United States National Library of Medicine, CID: 1115  (ang.).
 3. a b Sacharoza (nr S5016) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2016-11-30].
 4. Sacharoza (nr S5016) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2016-11-30]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
 5. cukier - definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2019-10-16]  (pol.).
 6. sacharoza. W: Słownik terminów biologicznych [on-line]. PWN. [dostęp 2017-07-22].
 7. Czekolada i lody – z tradycją w XXI wiek .
 8. Marek Ples. Świecący cukier, czyli o tryboluminescencji sacharozy. „Fizyka w Szkole”. 3/2015, s. 45-46. Warszawa: Agen­cja AS Józef Szew­czyk. 
 9. Stowarzyszenie Techników Cukrowników, www.stc.pl [dostęp 2019-02-04] .
 10. cukier, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-07-02] .
 11. sacharoza, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-07-02] .
Kontrola autorytatywna (disacharyd):
Na podstawie artykułu: "Sacharoza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy