Sady Żoliborskie


Na mapach: 52°16′02,76″N 20°58′13,64″E/52,267433 20,970456

Sady Żoliborskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Osiedle ok. 1970

Sady Żoliborskie – rejon Miejskiego Systemu Informacji i osiedle mieszkaniowe na warszawskim Żoliborzu, zaprojektowane w latach 60. XX w. przez Halinę Skibniewską.

Osiedle charakteryzowała dużą ilością zieleni. Wzniesiono wtedy również dwa nowoczesne parterowe pawilony ze sklepami i barem mlecznym „Sady“.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Według Miejskiego Systemu Informacji rejon Sady Żoliborskie położony jest pomiędzy:

W rejonie Sadów Żoliborskich znajduje się również duża część dawnych Powązek, m.in. cmentarz Wojskowy na Powązkach i miejsce po dawnych ogrodach księżnej Izabeli Czartoryskiej, jak również teren tzw. przemysłowej dzielnicy Żoliborza. Tutaj też znalazły się grunty dawnych wsi Słodowiec, Buraków i częściowo Marymont. Okolica po przejęciach deweloperów zmienia w części charakter z przemysłowego na mieszkaniowy. W ramach obszaru powstały liczne nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. Żoliborz Artystyczny.

Wschodnia część obszaru włączanego w MSI do obszaru Sady Żoliborskie tradycyjnie określana jest jako Serek Żoliborski[1].

Historia | edytuj kod

Pod koniec lat 50. XX wieku na terenach Sadów Żoliborskich planowano duże osiedle „Żoliborz Zachodni“, według projektu Jacka Nowickiego i Haliny Skibniewskiej. Projekt po pewnym czasie uległ zmianom: Żoliborz Zachodni podzielono na dwa odrębne osiedla mieszkaniowe: Sady Żoliborskie z pięcioma dużymi koloniami oraz Zatrasie z ośmioma małymi o modernistycznej architekturze skandynawskiej. W 1. etapie powstały kolejno osiedla Sady I,II i cześć Zatrasia. W 2. połowie lat 60. zostały wprowadzone akcje oszczędnościowe w projektach kolejnych kolonii. Na Zatrasiu podwyższono budynki o jedną kondygnację i wprowadzono stropy wielkopłytowe.

Bliżej końca rządów Władysława Gomułki, na obu osiedlach, a szczególnie na Sadach, wprowadzono budynki katalogowe, tzw. unifikację warszawską. Takimi koloniami były Sady III, IV i V, a także częściowo zachodnia cześć Zatrasia. Na planowanym osiedlu Zatrasie II, którego ostateczną nazwą została Rudawka, zbudowano monotonne jednakowe budynki katalogowe ustawione szeregowo wraz z kilkoma punktowcami, które swoim charakterem odchodzą bardzo od specyfiki WSM-owskiego Żoliborza z tradycjami projektowymi.

Kolonie na Sadach, Zatrasie i Rudawka należą do jednego rejonu MSI o nazwie Sady Żoliborskie.

Ważniejsze obiekty | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Michał Wojtczuk: Stare bloki urosną o piętro. Precedensowa inwestycja na Żoliborzu (pol.). W: Gazeta.pl > Warszawa > Wiadomości z Warszawy [on-line]. Agora, 2014-08-30. [dostęp 2014-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-29)].
Na podstawie artykułu: "Sady Żoliborskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy