Sagem


Sagem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SAGEM (Société d’Applications Générales de l’Electricité et de la Mécaniquepol. Towarzystwo Ogólnych Zastosowań Elektryczności i Mechaniki) – francuskie przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją telefonów komórkowych, projektorów, kamer cyfrowych i innych urządzeń elektronicznych. Część przedsiębiorstwa zajmuje się produkcją elektronicznych urządzeń dla wojska. Obecnie firma Sagem znajduje się w grupie Safran.

W 2008 roku sprzedaż wyniosła 951 mln euro (wraz z Safran Electronics). Przedsiębiorstwo zatrudnia (wraz z innymi zależnymi spółkami) 6600 pracowników (stan z 30 czerwca 2009) w Europie, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Północnej[1].

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Od początku istnienia firma Sagem zajmuje się technologiami łączności oraz telekomunikacji.

Swoją pozycję wśród producentów telefonów komórkowych firma Sagem stara się umacniać dzięki wprowadzaniu innowacji technologicznych, takich jak: wbudowane aparaty fotograficzne, kolorowe wyświetlacze, usługi WAP itp.

Partnerskie stosunki przemysłowe i handlowe z innymi firmami telekomunikacyjnymi umożliwiły dostęp do nowych rynków, takich jak Chiny (spółka joint-venture „Ningbo Bird Sagem Electronics Corporation Ltd.” z firmą Bird, producentem telefonów komórkowych) czy Brazylia (spółka współzależna z Gradiente mająca na celu prowadzenie produkcji i marketingu telefonów komórkowych Sagem).

Umiejętność wdrażania innowacji doprowadziła do zaprezentowania przez Sagem wielu technologicznych nowinek np.: pierwsze w Europie telewizory projekcyjne DLP z płaskim ekranem, pierwsza wbudowana korekta obrazu w terminalu, telefony bezprzewodowe DECT z funkcjami telefonu komórkowego SMS i inne.

Sagem Communication składa się z dwóch grup: Mobile Communication i Broadband Communication. Grupa Mobile Communication prowadzi centrum Badań i Rozwoju w Cergy, na północny zachód od Paryża, i zakłady produkcyjne w Fougères we francuskiej Bretanii. Grupa biznesowa Broadband Communication projektuje, opracowuje i produkuje kompletną linię produktów dla szybko rozwijających się rynków telekomunikacyjnych w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu, rynków video i poligraficznych.

W Polsce Sagem znany jest również dzięki modemom ADSL, telefonom komórkowym oraz dekoderom telewizji satelitarnej.

Historia | edytuj kod

Firma Sagem została założona w 1924 w Paryżu przez Marcela Môme. W 1940 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję maszyn telex.

Sagem od początku istnienia zajmuje się telekomunikacją oraz produkcją urządzeń z nią związaną.

Przedsiębiorstwo w 1961 zajęło się realizacją projektu dla Francuskiego wojska (system nawigacji dla pocisków balistycznych)

Rok 1962 Robert Labarre zostaje prezesem. W 1987 roku prezesem Sagem zostaje Pierre Faurre, w tym samym roku firma tworzy swój pierwszy fax.

Lata 90. to rozwój systemów telekomunikacji, telefonii GSM. Ważną datą w historii firmy jest rok 2005 kiedy to Sagem wraz z firmą Snecma połączyły się tworząc SAFRAN[2].

Obecnie prezesem firmy jest Jean-Lin Fournereaux[1].

Rok 2010 Sagem Orga razem z Telefonica, przedstawili pierwszą na świecie kartę SIM ze zintegrowanym WiFi. Urządzenie nazywa się SIMFi[3].

Produkty | edytuj kod

Telefony komórkowe | edytuj kod

Telefony ze starej serii

myC – clamshell

Telefon myX5-2v

myX – barphone

myZ – slidephone

myS – smartfon

myV

Telefony z nowej serii

Dekodery telewizji satelitarnej | edytuj kod

  • ISD 3275
  • ISD 4275
  • ISD 4285@

Modemy | edytuj kod

  • F@st 800
  • F@st 840
  • F@st 1400W
  • Sagem 3202 (Livebox)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b www.sagem-ds.com: Company Profile (ang.). 2009. [dostęp 2010-02-14].
  2. www.fundinguniverse.com: SAGEM – Company History (ang.). 2006. [dostęp 2010-02-10].
  3. www.komorkomaniak.pl: SIMFi – czyli karta SIM ze zintegrowanym WiFi już na MWC 2010 (pol.). 2010, 13 lutego 2010. [dostęp 2010-02-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Sagem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy