Sailor Moon (anime)


Sailor Moon (anime) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sailor Moon (jap. 美少女戦士セーラームーン Bishōjo senshi Sērā Mūn) – pierwsza seria anime Czarodziejka z Księżyca, mająca czterdzieści sześć odcinków. Zostało wyemitowane w 1992 roku[1]. Nawiązuje ono do mangi Sailor Moon rysowanej i pisanej przez Naoko Takeuchi.

W 1993 roku, w 15. Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn Animage, pierwsza seria Czarodziejki zajęła pierwsze miejsce w kategorii: najlepsze anime[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

14-letnia Usagi Tsukino spotyka pewnego dnia kotkę, Lunę, która mówi jej, że jest wojowniczką z Księżycowego Królestwa, mającą obronić świat przed złem, a także odnaleźć Księżniczkę i Srebrny Kryształ. Dziewczyna spotyka na swojej drodze cztery pozostałe Czarodziejki, kolejno: Sailor Mercury, Sailor Mars, Sailor Jupiter oraz Sailor Venus. Znajdując się w tarapatach niemal zawsze przychodzi jej z pomocą Tuxedo Kamen. Przez całą serię Czarodziejka z Księżyca walczy z członkami Królestwa Ciemności, którzy także usiłują zdobyć Srebrny Kryształ i zbierają energię od ludzi by wskrzesić swoją królową[3].

Postacie | edytuj kod

Naru Osaka | edytuj kod

 • Naru Osaka (jap. 大阪 なる Ōsaka Naru) – jedna z najlepszych przyjaciółek Usagi, z którą chodzi razem do jednej klasy[4]. W mandze odgrywa znacznie mniejszą rolę niż w anime, gdzie został wprowadzony romantyczny wątek pomiędzy Naru a Nephrite[5], a po jego śmierci – pomiędzy Naru a Umino[6]. Według Luny i Artemisa, Naru jest jedną z najczęściej atakowanych postaci przez antagonistów we wszystkich seriach[7]. Istnieje także prawdopodobieństwo, że jako jedyna spoza grona wojowniczek, zdaje sobie sprawę z prawdziwej tożsamości Sailor Moon[8].

Gurio Umino | edytuj kod

 • Gurio Umino (jap. 海野 ぐりお Umino Gurio) – przyjaciel Usagi i Naru, z którymi chodzi do jednej klasy. Jest jednym z najlepszych uczniów, który zawsze jest dobrze zorientowany, także w temacie plotek[4]. Początkowo jest zakochany bez wzajemności w głównej bohaterce, jednak potem tworzy parę z Naru[6]. Pomimo że jego imię to Gurio, najczęściej jest nazywany nazwiskiem rodowym – Umino.

Motoki Furuhata | edytuj kod

 • Motoki Furuhata (jap. 古幡 元基 Furuhata Motoki) – przyjaciel Usagi, który pracuje w salonie gier Crown. Początkowo Usagi jest w nim zakochana[9] (zauroczenie przeżywają później także Makoto i Minako). Motoki studiuje na jednym roku razem z Mamoru, którego jest przyjacielem. Jego siostra, Unazuki, jest kelnerką w sąsiadującej z salonem gier restauracji[10], natomiast jego dziewczyną jest studentka archeologii – Reika Nishimura[11]. W mandze Motoki został tymczasowo opętany przez Zoisite, po czym zaatakował Sailor Jupiter. Poznał także prawdziwe tożsamości Czarodziejek[12].

Dziadek Rei | edytuj kod

 • Dziadek Rei (jap. レイのおじいさん Rei no ojiisan) – kapłan shintoistycznego chramu Hikawa[13], którego imię nigdy nie zostało ujawnione. Obiektem jego nieustannych zainteresowań są młode dziewczyny, które często prosi, by pracowały u niego jako miko[12]. Był także właścicielem jednego z tęczowych kryształów. Jego uczniem jest Yūichirō Kumada[14]. W porównaniu z anime, dziadek Rei w mandze odgrywa marginalną rolę.

Królestwo Ciemności | edytuj kod

 • Królowa Metalia (jap. クイン・メタリア Kuin Metaria, Queen Metalia) – przywódczyni Królestwa Ciemności i główna antagonistka serii. Jest złą energią, która opętała królową Beryl i została w przeszłości zapieczętowana przez Królową Serenity[15]. Na początku jest uśpiona, jednak pod wpływem ludzkiej energii budzi się z letargu i każe sługom szukać Srebrnego Kryształu, który może ją całkowicie wybudzić[16]. Podporządkowuje sobie Endymiona, aby przejąć jego moc. Pod koniec serii, łączy się ciałem Beryl i toczy walkę z Księżniczką Serenity i duchami wojowniczek, którą przegrywa[17]. W mandze Sailor Moon zabija Metalię uderzając w jej słaby punkt – serce (dowiedziała się tego od Kunzite)[18]. Jest jedną z form Chaosu[19].
 • Królowa Beryl (jap. クイン・ベリル Kuin Beriru, Queen Beryl) – druga w hierarchii w Królestwie Ciemności. Jest ziemską kobietą, opętaną przez Metalię; pragnie władać Ziemią[20]. Jest zakochana w księciu Endymionie, który nie odwzajemnia jej uczucia[17]. Przewodzi czterem generałom, których wysyła, by zdobywali dla Metalii ludzką energię oraz szukali Srebrnego Kryształu[16]. Gdy odkrywa, że Tuxedo Kamen to Mamoru Chiba, porywa go i przekonuje Metalię, by przeciągnąć go na stronę Królestwa Ciemności[21]. Gdy Endymion odzyskuje pamięć, Beryl, usiłując zabić Sailor Moon, zabija Tuxedo. Pod koniec serii, łączy się z energią Metalii i toczy walkę z Księżniczką Serenity i duchami wojowniczek, którą przegrywa[17]. W mandze ginie z ręki Sailor Venus[20].
 • Endymion (jap. エンディミオン Endimion) – jest jedną z form Mamoru Chiby, po opętaniu przez energię królowej Metalii[22]. Został on przebudzony w tej formie po tym, jak Beryl zorientowała się, że Tuxedo Kamen jest w rzeczywistości Mamoru Chibą[21]. Został on uzdrowiony przez Sailor Moon, lecz później zabity przez Beryl[17].
 • Kunzite (jap. クンツァイト Kuntsaito) – najwyższy rangą generał Królestwa Ciemności. Ma długie białe włosy i szaroniebieskie oczy. W anime jest przedstawiona jego homoseksualna relacja z Zoisite[23]. Jest to odstępstwo od mangi, gdzie ich relacja była wyłącznie przyjacielska. Współpracuje potem z nim, aby zdobyć siedem odłamków Tęczowych Kryształów. Po śmierci Zoisite, Królowa Beryl zleca jemu i Endymionowi zdobycie Srebrnego Kryształu – w tym celu obaj starają się poznać tożsamość Sailor Moon, by go jej odebrać. Kunzite zabija Sailor Moon, kierując przeciwko niemu jego własną broń[15]. W mandze, zostaje zamieniony w kamień. Pomimo tego informuje Czarodziejkę z Księżyca, jak zniszczyć Metalię, a następnie jego kamienna figura roztrzaskuje się[20].
 • Zoisite (jap. ゾイサイト Zoisaito) – generał Królestwa Ciemności. Ma zielone oczy i długie rude włosy. W anime jest homoseksualistą[24] i narcyzem. W anime jest przedstawiona jego homoseksualna relacja z Kunzite[23]. Jest to odstępstwo od mangi, gdzie ich relacja była wyłącznie przyjacielska. Jego zadaniem, wraz z Nephrite, jest znaleźć Srebrny Kryształ. Jest dowódcą europejskiego oddziału Królestwa[25]. Widząc, że powierzone zadanie lepiej wykonuje Nephrite, postanawia go zabić[5]. Odkrywa także prawdziwą tożsamość Tuxedo Kamen, którą poznają też Beryl i Kunzite. Beryl rozkazuje mu nie zabijać Tuxedo Kamen, ale Zoisite łamie ten zakaz, przez co ginie z rąk Królowej Beryl[23].
 • Nephrite (jap. ネフライト Nefuraito) – generał Królestwa Ciemności. Ma niebieskie oczy i długie brązowe włosy. Na Ziemi ukrywa się pod imieniem Masato Sanjōin (jap. 三条院正人 Sanjōin Masato)[26]. Jego zadaniem jest zebranie jak najwięcej ludzkiej energii dla Metalii. W anime jest także przedstawiona jego romantyczna relacja z Naru. Odkrywa on prawdziwą tożsamość Sailor Moon – w zabiciu jej przeszkadza mu jednak Tuxedo Mask. Ostatecznie ginie z rąk Zoisite, usiłując ochronić Naru[5]. W mandze ginie z ręki Sailor Jupiter[12].
 • Jadeite (jap. ジェダイト Jedaito) – generał Królestwa Ciemności. Ma krótkie blond włosy i niebieskie oczy. Jego misją jest zebranie ludzkiej energii dla Metalii[27]. W tym celu wysyła demony (często też często bierze udział w akcjach), by prowadziły tanie punkty usługowe w Tokio, zabierając przy tym energię klientów. Udaje mu się zebrać dużo energii, ale często jego plany uniemożliwiają Sailor Senshi, których nie może pokonać. Poznaje tożsamość Sailor Moon, Sailor Mars i Sailor Mercury. Z nikim jednak nie dzieli się tą informacją, ponieważ zaraz po odkryciu, zostaje skazany przez Beryl na "wieczny sen" za liczne porażki[28]. W mandze ginie z ręki Sailor Mars[29].

Dubbing japoński | edytuj kod

Lista dubbingowanych postaci[30]:

Przypisy | edytuj kod

 1. Recenzja anime Sailor Moon Classic na stronie tanuki.pl
 2. 第15回アニメグランプリ [1993年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 3. Bishôjo senshi Sêrâ Mûn w bazie IMDb (ang.)
 4. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 1. 
 5. a b c Naru-chan gōkyū! Nefuraito ai no shi. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 24.
 6. a b Umino no kesshin! Naru-chan wa boku ga mamoru. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 32.
 7. Mūn fukkatsu! Nazo no eirian shutsugen. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 47.
 8. Ai to mirai wo shinjite! Usagi no kesshin. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 87.
 9. Oshioki yo! Uranai house wa yōma no yakata. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 2.
 10. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 4, akt 14. 
 11. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 3, akt 11. 
 12. a b c Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 5. 
 13. Norowareta basu! Honō no senshi Māzu tōjō. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 10.
 14. Ojī-chan ranshin, Rei-chan no kiki. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 30.
 15. a b Usagi no kakusei! Chōkako no messēji. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 44.
 16. a b Koisuru kairiki shōjo, Jupitā-chan. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 25.
 17. a b c d Usagi no omoi wa towa ni! Atarashiki tensei. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 46.
 18. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 4, akt 13. 
 19. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 18, akt 51. 
 20. a b c Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 3, akt 12. 
 21. a b Hikari kagayaku ginzuishō! Tsuki no purinsesu tōjō. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 34.
 22. Usagi konran! Takishīdo Kamen wa aku?. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 36.
 23. a b c Yomigaeru kioku! Usagi to Mamoru no kako. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 35.
 24. Sailor Moon (ang.). W: Movie-Censorship.com [on-line]. [dostęp 25 czerwca 2012].
 25. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 2, akt 6. 
 26. Arata naru kyōteki, Nefuraito ma no monshō. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 14.
 27. Nakimushi Usagi no karei naru henshin. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 1.
 28. Onna no ko wa danketsu yo! Jedaito no saigo. Sailor Moon. TV Asahi. Odcinek 13.
 29. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 3. 
 30. Sailor Moon (TV) (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-03-17].
Na podstawie artykułu: "Sailor Moon (anime)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy