Saint-Emilion


Na mapach: 44°53′N 0°09′W/44,883333 -0,150000

Saint-Émilion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Saint-Emilion) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama miasta

Saint-Émilion – miasteczko i gmina we Francji, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda. Miasto znane jest z produkcji win i bogatego krajobrazu, usłanego winnicami i starymi murami. W 1999 miasteczko i jego winiarski krajobraz zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się budowle gotyckie i romańskie pochodzące z czasów od IX w. Nazwa miasteczka pochodzi od imienia mnicha Emiliana (Emillion) przybyłego z Bretanii w VIII w. Osada usytuowana jest na dwóch wapiennych wzgórzach, z których rozciąga się widok na dolinę wypełnioną winnicami. Na jednym ze wzgórz znajduje się Chateau du Roi - budowla z 1224).

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 2799 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 104 osób/km² (wśród 2290 gmin Akwitanii Saint-Emilion plasuje się na 155. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 330.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Saint-Emilion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy