Saint Vincent i Grenadyny


Na mapach: 13°10′N 61°14′W/13,166667 -61,233333

Saint Vincent i Grenadyny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saint Vincent i Grenadyny (ang. Saint Vincent and the Grenadines) – wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Oprócz wyspy Saint Vincent obejmuje położoną na południe od niej północną część archipelagu Grenadyny (jego południowa część należy do Grenady).

Spis treści

Ustrój polityczny | edytuj kod

Saint Vincent i Grenadyny jest monarchią, wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów od czasu uzyskania niepodległości w 1979 roku. Głową państwa jest królowa brytyjska reprezentowana przez gubernatora generalnego. Władzę ustawodawczą reprezentuje jednoizbowy parlament. Władza wykonawcza znajduje się w rękach rządu.

Państwo podzielone jest na 6 gmin. Językiem urzędowym jest język angielski z jego odmianą patois ale w powszechnym użyciu jest także francuski. Stolicą jest Kingstown na wyspie Saint Vincent. Świętem narodowym jest 27 października, rocznica uzyskania niepodległości w 1979.

Historia | edytuj kod

Wyspy odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1498. Dopiero w XVII wieku zaczęli się osiedlać tu koloniści brytyjscy. Na krótko stało się kolonią francuską, by z powrotem wrócić pod zarząd Anglików. Od 1804 do 1958 był kolonią koronną Wielkiej Brytanii. Na krótko później stał się członkiem nieudanego związku Federacji Indii Zachodnich, by znów powrócić do poprzedniej formy zależności. W 1969 roku stało się państwem stowarzyszonym z Wielką Brytanią o rozbudowanym samodzielnym wewnętrznym samorządem. W 1979 kraj uzyskał niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów.

Geografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Geografia Saint Vincent i Grenadyn.

Powierzchnia tego wyspiarskiego państewka wynosi 389 km², z czego Saint Vincent 345 km². Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, panuje tam klimat tropikalny, wilgotny.

Podział administracyjny | edytuj kod

Demografia na Saint Vincent i Grenadynach w latach 1961 – 2003
 Osobny artykuł: Podział administracyjny Saint Vincent i Grenadyn.

Demografia | edytuj kod

Religia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Protestantyzm na Saint Vincent i Grenadynach.

Struktura religijna kraju w 2012 roku według CIA The World Factbook[4]:

Gospodarka | edytuj kod

Podstawą gospodarki jest rolnictwo i eksport produktów rolnych. Produkuje się przede wszystkim banany, ale także gałkę muszkatołową, bawełnę, kakao oraz bataty. Kraj jest największym na świecie producentem maranty trzcinowej (Maranta arundinacea) – wieloletniej rośliny o bulwiastych kłączach, z której wytwarza się mączkę skrobiową, tzw. arrowroot, stosowaną w produkcji odżywek i dań dietetycznych[5]. Import obejmuje produkty spożywcze oraz inne niezbędne produkty. Ważną dziedziną gospodarki pozarolniczej jest turystyka, na którą jest obecnie to państwo najbardziej nastawione. Głównymi partnerami handlowymi są: USA, Kanada oraz Wielka Brytania.

CharlestownKingstownBequiaMustiquePalm IslandUnion Island Porty lotnicze na Saint Vincent i Grenadynach

Przypisy | edytuj kod

  1. The World Factbook — Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2017-10-03]  (ang.).
  2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 11-04-2014].
  3. St Vincent and Grenadines, joshuaproject.net [dostęp 2019-07-13] .
  4. Central America :: Saint Vincent and the Grenadines — The World Factbook – Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2019-07-13] .
  5. Halina Świć, Saint Vincent i Grenadyny, w: Czasopismo Geograficzne/Geographical Journal, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Wrocław, nr LXVIII/1/1997, s.96, ISSN 0045-9453
Kontrola autorytatywna (Commonwealth realm):
Na podstawie artykułu: "Saint Vincent i Grenadyny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy