Sajchania


Sajchania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szkielet sajchanii na wystawie Dinosaur Kingdom w Nakasato w Japonii)

Sajchania (Saichania) – rodzaj dinozaura z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji.

Spis treści

Odkrycie i historia | edytuj kod

Jego szczątki zostały odnalezione w formacji Barun Goyot w Mongolii i opisane w 1977 roku przez polską paleontolog Teresę Maryańską. Obejmuje jeden znany gatunek – Saichania chulsanesis. Nazwa pochodzi od mongolskiego słowa saichan, oznaczającego „piękny”, i odnosi się do znakomitego stanu zachowania odnalezionej czaszki sajchanii. Saichania osiągała długość około 7 m[1].

Budowa | edytuj kod

Jak wszystkie ankylozaurydy Saichania cechowała się obecnością na grzbiecie kostnego pancerza, a na ogonie – ciężkiej, kostnej buławy, służącej prawdopodobnie do obrony przed drapieżnikami. W czaszce znajdowały się korytarze powietrzne, prawdopodobnie służące do chłodzenia wdychanego powietrza oraz bardzo twarde podniebienie, sugerujące zdolność do spożywania stosunkowo twardych roślin. Możliwe, że w okolicy nozdrzy znajdowały się gruczoły solne, ułatwiające życie w pustynnym środowisku[2].

Filatelistyka | edytuj kod

Poczta Polska wyemitowała 24 marca 2000 r. znaczek pocztowy przedstawiający sajchanię w serii Zwierzęta prehistoryczne - dinozaury o nominale 0,8 złotego. Autorem projektu znaczka był Jacek Brodowski. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 2 400 000 szt.[3]. Zwierzę zostało na znaczku opisane jako Saichania[4][5].

Przypisy | edytuj kod

  1. T. Maryańska. Ankylosauridae (Dinosauria) from Mongolia. „Palaeontologia Polonica”. 37, s. 85–151, 1977 (ang.). 
  2. D. Palmer (red.): The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. Londyn: Marshall Editions, 1999, s. 161. ISBN 1-84028-152-9.
  3. Marek Jedziniak: Zwierzęta prehistoryczne - dinozaury (pol.). www.kzp.pl. [dostęp 2019-11-28].
  4. Saichania (pol.). colnect.com. [dostęp 2019-11-28].
  5. Znaczki wprowadzone do obiegu w okresie: 1.01 - 31.03.2000. [dostęp 12 grudnia 2008].
Ankylozaury

Dinozaury

Na podstawie artykułu: "Sajchania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy