Sakramentalia


Sakramentalia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szkaplerz karmelitański

Sakramentalia (l.poj. sakramentale) – w katolicyzmie i prawosławiu przedmioty lub czynności, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki duchowe, cielesne, uzdrawiające; przedmioty lub czynności o charakterze religijnym zbliżone w swym znaczeniu do sakramentów, którymi Kościół posługuje się do osiągnięcia określonych skutków natury duchowej i innej.

Do sakramentaliów w katolicyzmie należą medaliki, szkaplerze, poświęcanie przedmiotów, błogosławieństwa, czynienie znaku krzyża, namaszczenie, posypanie popiołem, egzorcyzmy, nakładanie rąk i wiele innych. Moc i skuteczność sakramentaliów wynika z nieustannej modlitwy usprawiedliwionych członków Kościoła, w której sakramentalia są zanurzone. Formułę działania sakramentaliów określa termin łac. ex opere operantis Ecclesiae, czyli na mocy działania Kościoła, w tym wypadku oznaczającego modlitwę.

Protestantyzm odrzuca istnienie sakramentaliów. Starokatolicy tradycyjni oraz starowiercy zaś większą wagą przywiązują do sakramentaliów łączących oczyszczenie duchowe i cielesne.

[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sakramentalia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy