Saksonia-Coburg-Eisenach


Saksonia-Coburg-Eisenach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Księstwo Saksonii-Coburg-Eisenach (niem. Herzogtum Sachsen-Coburg-Eisenach) - księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, powstałe z wydzieleniu ziem dla ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą był Coburg.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W wyniku podziału erfurckiego potomkowie Jana Fryderyka Wspaniałomyślnego (linia ernestyńska Wettynów) podzielili między siebie dobra turyńskie. Powstały m.in. księstwa Saksonii-Weimar oraz Saksonii-Coburg-Eisenach. Drugie z tych księstw przestało istnieć w 1596, po śmierci Jan Fryderyka II, kiedy to uległo podziałowi.

W 1586 po zakończeniu kurateli i regencji, Jan Kazimierz i Jan Ernest zaczęli wspólnie rządzić księstwo. Jan Ernest szybko wycofał się z władzy nad całym księstwem. W 1590 roku formalnie wyrzekł się wszystkich jego udziału we władzy. Dwaj bracia zgodzili się podzielić kraj w 1596. Jan Kazimierz zachował Saksonię-Coburg, natomiast Jan Ernest otrzymał Saksonię-Eisenach.

Gdy Jan Kazimierz zmarł bezpotomnie w 1633 roku, Jan Ernest odziedziczył jego posiadłości, przez co doszło do zjednoczenia księstw ponownie na krótki okres. Kiedy Jan Ernest sam zmarł bezpotomnie w 1638 roku, kraj ostatecznie został podzielony pomiędzy księstwo Saksonii-Weimar i Saksonii-Altenburg, dwóch innych księstw ernestyńskich istniejących w tym czasie.

Książęta (Herzöge) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Władcy Saksonii.

Pierwsza kreacja (1596-1638) | edytuj kod

1596 - podział na Saksonię-Coburg i Saksonię-Eisenach

Druga kreacja (1633-1638) | edytuj kod

1638 - podział między Saksonię-Altenburg i Saksonię-Weimar

Genealogia | edytuj kod

  • uproszczona genealogia panujących z dynastii Wettynów:
Drzewo genealogiczne Wettynów
Na podstawie artykułu: "Saksonia-Coburg-Eisenach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy