Salamandra (film 1928)


Salamandra (film 1928) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salamandra (ros. Саламандра, Sałamandra) – radziecki film niemy z 1928 roku w reżyserii Grigorija Roszala powstały według scenariusza Gieorgija Grebnera i Anatolija Łunaczarskiego. Film przedstawia dramatyczne losy wielkiego uczonego – profesora Zange (postać wzorowana na austriackim biologu Paulu Kammererze[1]), który próbuje walczyć z narastającym w mieście faszyzmem[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W ogarniętym faszyzmem Lipsku, w którym władzę sprawują duchowieństwo i arystokracja, a klasa robotnicza zmuszona jest żyć w nędzy, mieszka profesor Zange – jedna z niewielu osób, którą obchodzi los najbiedniejszych. W momencie, gdy pofesor Zange odkrywa w swoim doświadczeniu prowadzonym na salamandrach, iż cechy z pozoru dziedziczne są uzależnione od środowiska zewnętrznego, staje się groźny dla istniejącego ładu politycznego. Duchowieństwo spiskując z arystokracją postanawia się go pozbyć.

Obsada | edytuj kod

Prezentacja | edytuj kod

W 2006 roku film był prezentowany na warszawskim festiwalu "Święto Niemego Kina". Do obrazu muzykę na żywo podłożył klezmersko-jazzowy zespół "Meritum"[3][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Peter Rollberg, Historical Dictionary of Russian and Soviet Cinema, Plymouth 2009, s. 587.
  2. Rostisław Jurieniew, Historia filmu radzieckiego, Warszawa 1977, s. 60.
  3. Święto Niemego Kina
  4. Salamandra – ciekawostki, filmweb

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Salamandra (film 1928)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy