Salisbury


Na mapach: 51°04′26″N 1°47′36″W/51,073889 -1,793333

Salisbury w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salisbury (wym. [ˈsɔːlzbri]) – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire i unitary authority Wiltshire[1]. W 2011 roku civil parish liczyła 40 302 mieszkańców[2].

Miasto wywodzi swoje początki z epoki żelaza. Powstało w pobliżu starożytnego rzymskiego Sorbiodunum, znanego od średniowiecza jako Old Sarum. Salisbury jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Sarisberie[3].

Stoją tam gotyckie budowle sakralne i świeckie, przede wszystkim katedra z I poł. XIII wieku. Śródmieście zostało znacznie zniszczone w trakcie modernizacji w II poł. XX wieku (znaczne wyburzenia poczynione w celu tworzenia placów parkingowych, poszerzania dróg itp.).

Salisbury jest ośrodkiem handlowym, turystycznym i przemysłowym (przemysł metalowy, spożywczy, skórzany). W mieście działa tradycyjny rynek i doroczne targi Sloe Fair. W zbiorach katedry znajduje się jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy dokumentu Magna Charta Libertatum. W pobliżu miasta znajduje się budowla megalityczna Stonehenge.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics
  3. The Domesday Book online
Miasta ze statusem city w Anglii

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Salisbury" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy