Sally Allan


Cykl powieści o Tomku Wilmowskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sally Allan) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim – cykl dziewięciu powieści przygodowo-podróżniczych dla młodzieży autorstwa Alfreda Szklarskiego, opowiadających o przygodach młodego podróżnika i łowcy zwierząt Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku w Australii, Azji, Afryce i obu Amerykach.

Pierwsze siedem tomów powieści ukazało się w latach 1957–1967, a ósmy – będący bezpośrednią kontynuacją siódmego – po dwudziestu latach przerwy, w 1987. Ostatni opublikowany tom przygód Tomka został dokończony przez ks. Adama Zelgę i wydany w 1994. Nigdy nie ukazał się planowany dziesiąty tom: Tomek na Alasce, zaś rodzina pisarza nie zgadza się na kontynuowanie serii przez innych autorów[1].

Książki były pierwotnie publikowane przez katowickie Wydawnictwo Śląsk, zaś w XXI wieku przez warszawskie wydawnictwo Muza.

W 1948 roku ukazała się książka Tomek w tarapatach wydana pod pseudonimem Fred Garland, opowiadająca o nastolatku podróżującym do Afryki i przeżywającym niezwykłe przygody.

Spis treści

Książki z cyklu | edytuj kod

Chronologia wydarzeń | edytuj kod

Orientacyjna chronologia najważniejszych wydarzeń w cyklu książek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim.

Przypisy | edytuj kod

  1. Grażyna Kuźnik: Tomek z ulicy Jordana. katowice.naszemiasto, 2002-06-07. [dostęp 2016-06-23].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sally Allan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy