Salowa


Salowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salowa/salowy – pracownik ochrony zdrowia, zajmujący się utrzymaniem czystości w placówkach ochrony zdrowia, w szczególności w salach szpitalnych (stąd nazwa). Podlegając służbowo (w szpitalach) pielęgniarce oddziałowej pełni także funkcje pomocnicze przy obsłudze chorych i opiece nad nimi.

Do pracy na tym stanowisku w Polsce nie jest wymagane żadne wykształcenie; jednoczesny brak (w Polsce, w 2009 r.) centralnych szczegółowych uregulowań, które określałyby zakres czynności, jakich nie wolno powierzyć salowej powoduje, że w niektórych szpitalach w blokach operacyjnych zadania tzw. „instrumentariuszki brudnej” powierza się salowym[1].

Stanowisko salowej w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej z roku 2001[2] zaliczane było (jako równorzędne do takich stanowisk, jak: sanitariusz, fasowaczka, pomoc laboratoryjna i pomoc apteczna) do VIII, najniższej grupy zaszeregowania z grupy pracowników działalności podstawowej.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Salowa pielęgniarką instrumentariuszką” – Gazeta Pielęgniarki i Położnej
  2. Rozporządzenie MZ i OS z dnia 13 czerwca 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz.U.01.71.743)
Na podstawie artykułu: "Salowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy