Salt Lake City


Na mapach: 40°45′N 111°53′W/40,750000 -111,883333

Salt Lake City w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salt Lake City – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.

Miasto jest siedzibą światowych władz i świątyni Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Gospodarka | edytuj kod

Salt Lake City jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Rozwinięty przemysł metalurgiczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy. W mieście swoje siedziby i oddziały ma wiele banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz spółek wydawniczych.

Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez Salt Lake City przebiegają drogi międzystanowe nr 15 (biegnąca od granicy z Kanadą do Kalifornii) oraz nr 80 (łącząca San Francisco z Bostonem). Międzynarodowy port lotniczy w Salt Lake City w 2007 roku obsłużył ponad 22 mln pasażerów. Przez miasto przebiegają także linie kolejowe.

W 2002 r. miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Transport | edytuj kod

Zabytki | edytuj kod

Główne obiekty zabytkowe związane są bezpośrednio z historią i kulturą mormonów pochodzące z XIX wieku. W mieście znajduje się świątynia, budowana w latach 1853-1893, Mormon Tabernacle Choir, Museum of Church History and Art a także kilka innych muzeów.

Struktura wyznaniowa | edytuj kod

Główna świątynia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Salt Lake City

Salt Lake City jest znane z bardzo dużej społeczności mormonów - około 70% mieszkańców deklaruje się jako członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Tworzy to specyficzną kulturę w tym mieście: wydawane są mormońskie gazety, książki, broszury. Wiele szkół, placówek edukacyjnych, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej należy bezpośrednio do Kościoła lub jest przez niego wspomagana. Organizowane są liczne konferencje i spotkania wiernych Kościoła.

Pozostałe wyznania to protestantyzm, katolicyzm i judaizm. Około 10% ludności miasta nie identyfikuje się z żadną religią.

Sport | edytuj kod

W Salt Lake City grają drużyny Utah Jazz (NBA) i Real Salt Lake (MLS). W 2002 roku miasto zorganizowało Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W mieście odbywają się także zawody skoków narciarskich.

W Salt Lake City mieszkał polski łyżwiarz szybki Stanisław Kłotkowski.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Stolice stanów w Stanach Zjednoczonych

Kontrola autorytatywna (miasto w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Salt Lake City" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy