Sami Repo

Sami Repo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sami Matti Repo (ur. 8 listopada 1971 r. w Simpele) – fiński biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 1991 roku, startując na mistrzostwach świata juniorów w Reit im Winkl. Wywalczył tam brązowy medal w biegu na 10 km techniką klasyczną, na dystansie 30 km stylem dowolnym był trzynasty, a w sztafecie zajął szóste miejsce[1].

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Lillehammer, gdzie zajął 37 miejsce w biegu na 50 km techniką klasyczną. Swój największy sukces w karierze osiągnął podczas igrzysk olimpijskich w Nagano, gdzie fińska sztafeta 4x10 km w składzie Harri Kirvesniemi, Mika Myllylä, Sami Repo i Jari Isometsä wywalczyła brązowy medal. Indywidualnie najlepszym wynikiem Samiego na tych igrzyskach było 18 miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Startował także na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, jednakże indywidualnie zajmował miejsca poza pierwszą dwudziestką, a sztafeta fińska zajęła dopiero 11 miejsce.

W 1995 r. zadebiutował na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Thunder Bay. Zajął tam 43 miejsce w biegu na 50 km technika dowolną. Na mistrzostwach świata w Trondheim jego najlepszym wynikiem było 13 miejsce w biegu pościgowym 10+15 km. Podczas mistrzostw świata w Ramsau pierwszy raz na imprezie tego cyklu wziął udział w sztafecie. Finowie z Repo w składzie zajęli 5 miejsce. Indywidualnie nie prezentował się najlepiej zajmując miejsca poza czołową trzydziestką. Na mistrzostwach świata w Lahti osiągnął swoje najlepsze indywidualne wyniki zajmując 11 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną oraz w biegu łączonym na 20 km. Na tych samych mistrzostwach Repo brał udział w sztafecie 4x10 km, w której wystąpili także Janne Immonen, Harri Kirvesniemi i Mika Myllylä. Finowie ukończyli rywalizację na pierwszym miejscu, zostali jednak zdyskwalifikowani za stosowanie dopingu. Z całej czwórki tylko Sami Repo nie został zawieszony. Mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 2003 r. były ostatnimi w jego karierze. Jego najlepszym indywidualnym wynikiem na tych mistrzostwach było 25 miejsce w biegu łączonym an 20 km. Fińska sztafeta w nowym składzie: Timo Toppari, Kuisma Taipale, Teemu Kattilakoski i Sami Repo zajęła 6 miejsce.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1996/1997, kiedy to zajął 15 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji sprintu był dziewiąty. Łącznie 3 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, ani razu nie wygrał. W 2004 r. zakończył karierę.

2. a b Skład drużyny: Harri Kirvesniemi, Mika Myllylä, Sami Repo, Jari Isometsä
  3. Skład drużyny: Kuisma Taipale, Karri Hietamäki, Teemu Kattilakoski, Sami Repo
  4. Sztafeta fińska ukończyła rywalizację na pierwszym miejscu, o 27 sekund przed drugimi na mecie Norwegami. Finowie zostali jednak zdyskwalifikowani za doping
  5. Skład drużyny: Janne Immonen, Harri Kirvesniemi, Sami Repo, Mika Myllylä
  6. Skład drużyny: Timo Toppari, Kuisma Taipale, Teemu Kattilakoski, Sami Repo
  7. Skład drużyny: Marko Kinnunen, Pekka Huuskonen, Marko Santapakka, Sami Repo
Na podstawie artykułu: "Sami Repo" pochodzącego z Wikipedii