Samobójstwo rozszerzone


Samobójstwo rozszerzone w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samobójstwo rozszerzone – to zachowanie złożone z zabójstwa (lub zabójstw) oraz samobójstwa, połączonych szczególnym, emocjonalnym związkiem przyczynowo-skutkowym.

Spis treści

Przyczyny | edytuj kod

Osoba dokonująca samobójstwa dąży do zadania śmierci innym z powodu współczucia. Motywacja do samobójstwa rozszerzonego wynika z chęci oszczędzenia cierpień najbliższym, niezależnie od racjonalności tego założenia. Dlatego ofiarami są najczęściej członkowie własnej rodziny, np. matka zabija dzieci i popełnia samobójstwo, syn zabija rodziców i popełnia samobójstwo. Występuje w ciężkich zaburzeniach depresyjnych i psychozach. Czynnikami sprzyjającymi są: nadmierna więź pomiędzy członkami rodziny, niedokończony proces separacji, poczucie nadmiernej odpowiedzialności za członków rodziny. Również ofiary mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne, w tym indukowane przez samobójcę, co sprzyja samobójstwu rozszerzonemu. Ofiary mogą akceptować lub nie pozbawienie ich życia.

Orzecznictwo | edytuj kod

Samobójstwo rozszerzone stanowi wyzwanie w postępowaniach karnych, gdyż może zaistnieć sytuacja, kiedy z pierwotnego zamiaru samobójstwa rozszerzonego, w wyniku różnych okoliczności, zostaje dokonane tylko zabójstwo. Wymaga to różnicowania z zabójstwami motywowanymi np. zemstą, po których następuje samobójstwo. Podstawowe znacznie dla kwalifikacji prawnej samobójstwa rozszerzonego ma diagnoza zaburzeń psychicznych.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Wielki Słownik Medyczny PZWL, 1996
Na podstawie artykułu: "Samobójstwo rozszerzone" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy