Samochody-pułapki w Londynie (2007)


Samochody-pułapki w Londynie (2007) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

29 czerwca 2007 roku, dwa samochody wypełnione materiałami wybuchowymi zostały znalezione w centrum Londynu w Wielkiej Brytanii. Pierwszy z nich zlokalizowano niedaleko klubu nocnego Tiger Tiger na Haymarket w dzielnicy City of Westminster, w uczęszczanej przez turystów okolicy Picadilly Circus. Pojazd został odtransportowany i rozbrojony przez policję. Według świadków, około godziny 02:00, samochód wpadł na śmietnik, po czym, jego kierowca uciekł, pozostawiając samochód. Był to samochód marki Mercedes 300E z roku 1989 o kolorze jasnozielony metalic. Pół godziny później, niedaleko Trafalgar Square, znaleziono drugi samochód, w którym również znaleziono ładunek wybuchowy.

Spis treści

Szczegółowa tabela wydarzeń | edytuj kod

Haymarket

Odnalezione samochody-pułapki | edytuj kod

Night club Tiger Tiger w Haymarket

Według informacji policji, w samochodzie znaleziono 60 litrów benzyny w kanistrach, butle z gazem, gwoździe oraz niewielki ładunek, który miał całość zdetonować[1]. Zastępca komisarza brytyjskiej policji Peter Clarke stwierdził, że gdyby samochód eksplodował to spowodowałby masakrę. W okolicznych klubach znajdowało się blisko 1700 osób. Telewizja Sky News poinformowała, że w butlach znajdował się butan używany do rozpalania w domowych kominkach.

Druga bomba została znaleziona później w niebieskim dostawczym samochodzie marki Mercedes-Benz 280E. Prawdopodobnie oba samochody zostały pozostawione w tym samym czasie. Nielegalnie zaparkowane auto zostało przetransportowane na podziemny parking przy Park Lane. Pracownicy parkingu, pozostawili jednak samochód w miejscu publicznym po tym, jak poczuli zapach benzyny i gazu i zaalarmowali policję.

Ponadto w związku z nieudaną próbą zamachów w Londynie zatrzymano następujące osoby: Sabeel Ahmed, Mohammad Haneef, Mohammed Asha wraz z żoną Marwan, oraz dwaj nieznani z nazwiska mężczyźni – jeden 28-letni, oraz drugi w wieku 25 lat.

Reakcje | edytuj kod

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown stwierdził, że Brytyjczycy znajdują się pod silnym zagrożeniem zamachami terrorystycznymi. Zapowiedział też, że muszą pozostawać cały czas czujni. Na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzono najwyższy stan zagrożenia terrorystycznego.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Reuters, IAR: Dwa samochody - pułapki w Londynie. tvn24.pl, 2007-06-29. [dostęp 2009-05-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Samochody-pułapki w Londynie (2007)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy