Samuel Pisar


Samuel Pisar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samuel Pisar (ur. 18 marca 1929 w Białymstoku[1], zm. 27 lipca 2015 w Nowym Jorku) – polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego. Attaché w biurze Sekretarza Generalnego ONZ oraz attaché Dyrektora Generalnego UNESCO. Założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Jad Waszem, administrator Fundacji Pamięci Shoah.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W czasie okupacji niemieckiej mając zaledwie dwanaście lat trafił do getta w Białymstoku. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau i Dachau. Jako jedyny z rodziny i klasy przeżył holocaust. Po wojnie został odnaleziony w Niemczech przez swoją rodzinę z Francji. Osiedlił się w Australii, gdzie studiował w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu.

Był przyjacielem Johna F. Kennedy’ego, a także członkiem jego komisji doradczej do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej. Konsultant Izby Reprezentantów oraz wielu komisji senackich. Członek rady Brookings Institution w Waszyngtonie. W 1963 założył znaną na całym świecie międzynarodową kancelarię prawniczą, zajmującą się sprawami z zakresu prawa międzynarodowego i transakcji biznesowych. Z jej usług korzystały największe spółki świata oraz osoby prywatne, m.in. Elizabeth Taylor, Henry Ford i Steve Jobs[1].

Pisar angażował się także w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych, m.in. Mikisa Theodorakisa, Andrieja Sacharowa i Aleksandra Sołżenicyna. Ponadto działał na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. Jego książki były tłumaczone na wiele języków.

W 1973 został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Posiadał obywatelstwo polskie i amerykańskie[2].

Nagrody i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Harvard Law Bulletin – Blood and Hope • Samuel Pisar’s triumph of the spirit (ang.) [dostęp 2011-10-23]
  2. Program „Polska i świat” w TVN24 z dnia 19 maja 2009.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Samuel Pisar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy