San Blas (archipelag)


Na mapach: 9°34′12″N 78°49′12″W/9,570000 -78,820000

San Blas (archipelag) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gęsta zabudowa nadmorska

San Blas (hiszp. Archipiélago de San Blas, Islas San Blas) - grupa ok. 370 wysp położonych wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Panamy na Morzu Karaibskim w regionie autonomicznym Kuna Yala.

Spis treści

Gospodarka | edytuj kod

Podstawą gospodarki archipelagu jest turystyka, rękodzieło i rybołówstwo. Uprawia się tutaj jukę, jam, kukurydzę, ryż, fasolę, banany i ostrą paprykę, w wielu miejscach w oparciu o wypalanie pól. Indianie Kuna uprawiają także palmę kokosową, kakaowiec, kawę, cytryny, pomarańcze, mango i awokado, ale większość na własny użytek, sprzedając jedynie orzechy kokosowe na rynek lokalny lub do Kolumbii. Związki handlowe z tym krajem są silniejsze niż z rodzimą Panamą, głównie za sprawą statków kursujących masowo do Cartagena de Indias[2].

W latach 80. XX wieku pobudowano na prawie wszystkich zamieszkałych wyspach szkoły podstawowe, a na wielu także średnie. Powstały wówczas także wodociągi, generatory prądu, radiostacje i ośrodki zdrowia[2].

Turystyka | edytuj kod

Jedno z bardziej popularnych miejsc turystycznych w Panamie. Do wysp można dotrzeć drogą morską lub powietrzną. Regularną komunikację zapewniają linie lotnicze Aeroperlas i Air Panama. Na wyspach liczne lotniska np: El Porvenir, Puerto Obaldia, San Blas i inne. Na wyspach znajdują się hotele, hostele a także campingi.

Indianie Kuna | edytuj kod

Około 40 wysp jest zamieszkanych przez Indian Kuna (Cuna). W latach 80. XX wieku żyli oni w około czterdziestu osadach, a ich populacja wynosiła 20.000 osób. Z uwagi na dużą gęstość zaludnienia (np. w miejscowości Ustupu na 0,5 km² zamieszkiwało 5000 ludzi) część zabudowań wznoszono na platformach z kamieni wysuniętych w morze[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. R. Reid (et. al) Central America on a Shoestring, Lonely Planet Publications, 2007, ​ISBN 1-74104-596-7​, s.700
  2. a b c Marek Rekus, Indianie z San Blas, w: Poznaj Świat, nr 10/1986, s.14-15, ISSN 0032-6143
Na podstawie artykułu: "San Blas (archipelag)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy