San Lorenzo de Almagro Buenos Aires


CA San Lorenzo de Almagro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z San Lorenzo de Almagro Buenos Aires) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Atlético San Lorenzo de Almagroargentyński klub piłkarski z siedzibą w Buenos Aires z dzielnicy Boedo.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W początkach XX wieku gang uliczny z dzielnicy Almagro wyzywał na pojedynki piłkarskie inne gangi z Buenos Aires. Kiedy do Almagro doprowadzono linie autobusowe i tramwajowe, granie stało się niebezpieczne, szczególnie po tym jak tramwaj potrącił jednego gracza. Wtedy katolicki ksiądz, salezjanin[1] Lorenzo Massa zaczął organizować gry na swoim podwórku. Tak w 1908 założono klub. Szybko stał się on jednym z czołowych klubów w argentyńskiej stolicy.

W 1946 przełamał monopol CA River Plate i wygrał mistrzostwo. Klub pojechał na mecze towarzyskie do Hiszpanii i Portugalii.

Największe triumfy klub święcił w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W 1968 klub zdobył mistrzostwo, nie przegrywając żadnego meczu w lidze. W latach 1968 - 1974 klub zdobył w sumie cztery tytuły mistrzowskie. Później przyszły chude lata. Z powodu złego zarządzania klub popadł w tarapaty finansowe. W 1981 San Lorenzo zostało zdegradowane, ale rok później wróciło do pierwszej ligi. W tym czasie klub miał długi i żeby ratować stan finansów musiał sprzedać swój stadion. Klub zaczął wychodzić na prostą dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Kibicem klubu jest Jorge Mario Bergoglio, b. arcybiskup Buenos Aires i kardynał, od 2013 roku 266. papież Franciszek[2].

Piłkarze | edytuj kod

 Osobna strona: Kategoria:Piłkarze San Lorenzo de Almagro.

Osiągnięcia | edytuj kod

Uwaga: W latach 1967-1985 mistrzostwa Argentyny były rozgrywane dwa razy do roku w formule Metropolitano i Nacional, a od sezonu 1991/92 są rozgrywane dwa razy do roku w formule Apertura (otwierające: sierpień - grudzień) i Clausura (zamykające: luty - lipiec).
  • Mistrz drugiej ligi argentyńskiej (2): (1914), 1982
Rozgrywki krajowe (2)
Międzynarodowe rozgrywki pucharowe (5)

Przypisy | edytuj kod

  1. Ks. Wąsowicz: Cieszę się, że Papież kibicuje drużynie San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires | Fronda.pl, www.fronda.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
  2. ¡Un Santo! Bergoglio, hincha de San Lorenzo (hiszp.). foxsportsla.com. [dostęp 2013-03-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "San Lorenzo de Almagro Buenos Aires" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy