San Sebastián


Na mapach: 43°19′17″N 1°59′08″W/43,321389 -1,985556

San Sebastián w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys. (2011).

San Sebastián położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, na Costa Verde, tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to popularna miejscowość wypoczynkowa. San Sebastián jest nazywane często „perłą północy”.

Po kilku zamachach terrorystycznych w ostatnich latach władzy generała Franco, hiszpańska rodzina królewska, arystokracja i korpus dyplomatyczny zdecydowały się na wybranie spokojniejszego miejsca na wakacyjny odpoczynek.

Co roku 20 stycznia (w dniu św. Sebastiana) mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. O północy na placu Konstytucyjnym na starym mieście prowadzący festiwal podnosi flagę San Sebastián, co jest znakiem do rozpoczęcia 24-godzinnej zabawy w rytmie bębnów.

W sierpniu ma miejsce tydzień semana grande (wielki tydzień). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.

San Sebastián jest siedzibą klubu piłkarskiego Real Sociedad de Fútbol, który został założony w 1909 roku. Real Sociedad rozgrywa swoje mecze na Estadio Anoeta. Aktualnie zespół występuje w najwyższej hiszpańskiej klasie rozgrywek - Primera División.

Od 1981 r. na trasach wokół miasta rozgrywa się jednodniowy wyścig kolarski – Clásica de San Sebastián, należący do elitarnego cyklu UCI ProTour. Wyścig ten wygrywali m.in. Lance Armstrong i Miguel Induráin.

Od 1953 we wrześniu co roku odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy.

Widok na zatokę La Concha Bay

21 grudnia jest dniem świętego Tomasza; jest to święto produktów regionalnych, takich jak chistorra (kiełbasa) i sidra (cydr).

Miasto było Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

W mieście znajduje się stacja kolejowa San Sebastián.

Spis treści

Zabytki | edytuj kod

 • XVI-wieczny kościół San Vincente przy placu Konstytucji (hiszp. Plaza de la Constitución);
 • ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota założonej w XIII wieku na szczycie wzgórza Monte Urgull. Na murach twierdzy rozstawiono zabytkowe działa oraz umieszczono olbrzymią figurę Chrystusa.
 • barokowa bazylika Santa María del Coro[1]
 • neogotycka katedra Buen Pastor[2]

Klimat | edytuj kod

San Sebastián znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego[3] typu oceanicznego[4], z łagodnymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami oraz dużymi opadami. Średnia roczna temperatura wynosi 19 °C w dzień i 10 °C w nocy[5]. Według Europejskiej Agencji Środowiska, miasto leży w obrębie Atlantyckiego regionu biogeograficznego[6].

Średnia temperatura najchłodniejszych miesięcy – grudnia, stycznia i lutego wynosi 13,5 °C w dzień i 5 °C w nocy. Średnia temperatura morza w zimie wynosi około 13 °C[7]. Opady śniegu są rzadkie, średnio 2 dni rocznie. Nocne przymrozki występują 11 razy rocznie, średnio po 2-4 dni w grudniu, styczniu i lutym[5]. Okres z letnimi temperaturami zaczyna się w maju i kończy w październiku. W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, średnia temperatura wynosi wokół 26 °C w ciągu dnia, 17 °C w nocy, a średnia dobowa temperatura morza wynosi 21 °C[7]. Generalnie, zimy w San Sebastián, jak i w pozostałej części Costa Verde pod względem temperatur przypominają zimy z basenu Morza Śródziemnego np. z Monako, natomiast lato jest umiarkowanie ciepłe i przypomina lato z północnej połowy Europy np. Paryża.

San Sebastián ma aż 1649 mm deszczu rocznie oraz ponad 138 dni deszczowych rocznie przy opadach ≥1mm. Przez większość roku opady występują średnio przez kilkanaście dni miesięcznie. Klimat San Sebastián charakteryzuje się dużą ilością deszczu, jak i dni deszczowych w skali europejskiej. Średnia roczna wilgotność wynosi 74%, od 70% w marcu do 76% w listopadzie. Miasto ma 1750 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 81 h (2,5 godziny dziennie, około dwa razy więcej niż w Polsce) w grudniu do 198 h (średnio 6,4 godziny czystego słońca na dobę, około kilkanaście procent mniej niż w Polsce) w lipcu[5]. Jest to jedno z najniższych wartości słonecznych w Europie Południowej.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Basílica de Santa María del Coro en Donostia-San Sebastián: Visita monumentos de Donostia-San Sebastián | spain.info España, Spain.info [dostęp 2017-01-16] .
 2. TURESPAÑA, Catedral del Buen Pastor en Donostia-San Sebastián: Visita monumentos de Donostia-San Sebastián | spain.info España, Spain.info, 23 kwietnia 2007 [dostęp 2017-01-16]  (hiszp.).
 3. Die Klimatypen der Erde – Pädagogische Hochschule in Heidelberg.
 4. World Map of Köppen–Geiger Climate Classification.
 5. a b c d Standard climate values. Hondarribia, Malkarroa – Agencia Estatal de Meteorología.
 6. Europe’s environment: the third assessment. Environmental assessment report No 10. European Environment Agency, Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, p. 231 (mapa).
 7. a b c Donostia / San Sebastián Water Temperature - seatemperature.org
 8. Standard climate values. Donostia/San Sebastián, Igueldo – Agencia Estatal de Meteorología.

Bibliografia | edytuj kod

 • Przewodniki Wiedzy i Życia - Hiszpania. Warszawa: Wydawnictwo Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2005, s. 118-119. ISBN 83-7184-208-2.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "San Sebastián" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy