San pedro (kaktus)


San Pedro (kaktus) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z San pedro (kaktus)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Pedro (Echinopsis pachanoi) – gatunek szybko rosnącego kaktusa kolumnowego występujący naturalnie w Peru i Ekwadorze.

Spis treści

Biologia | edytuj kod

San Pedro zawiera w znacznym stężeniu psychoaktywne alkaloidy fenetylaminowe, między innymi meskalinę (w stężeniu 0,21 – 1,8%), 3,4-dimetoksyfenyloetyloaminę, 4-hydroksy-3-metoksyfenyloetyloaminę, 3-hydroksy-4,5-dimetoksyfenyloetyloaminę a także hordeninę i tyraminę.

Meskalina jest psychodelikiem i enteogenem. Występuje także w innych kaktusach rodzaju Echinopsis (E. macrogona, E. lageniformis, E. peruviana) oraz w pejotlu (Lophophora williamsii).

Gatunki podobne

Trichocereus pachanoi bywa często mylony z pokrewnymi gatunkami Trichocereus peruvianus, Trichocereus macrogonus, Trichocereus bridgesii, które również zawierają meskalinę.

Zastosowanie | edytuj kod

Od co najmniej 3000 lat kaktusy San Pedro używane są w obrządkach religijnych i ceremoniach uzdrawiania przez rdzenną ludność Peru i Ekwadoru.

Legalność | edytuj kod

W Polsce na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z San Pedro jest nielegalne[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-07].
  2. The Plant List. Echinopsis pachanoyi. [dostęp 2001-03-15].
  3. Dz.U. z 2009 r. nr 63, poz. 520
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "San pedro (kaktus)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy