Sandro Schärer


Sandro Schärer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sandro Schärer (ur. 6 czerwca 1988 w Büttikon) – szwajcarski sędzia piłkarski. Od 2015 roku jest sędzią międzynarodowym[1].

Edukacja i życie | edytuj kod

Po zdaniu matury Schärer studiował sport i geografię w Bazylei. Początkowo pracował jako nauczyciel pomocniczy w różnych gimnazjach, a także jako instruktor narciarstwa[2].

Od 2016 roku oprócz rozstrzygania spotkań piłkarskich prowadzi także Akademię Sędziowską, program rozwoju najzdolniejszych sędziów zrzeszonych w SFV[3].

Kariera sędziowska | edytuj kod

Po ukończeniu kursu sędziowskiego w 2005 roku, Schärer szybko piął się w górę i w 2011 roku, w wieku 24 lat, prowadził już mecze w Challenge League[3]. Dwa lata później zadebiutował w meczu Super League pomiędzy FC Lausanne-Sport, a FC Thun.

Schärer jest sędzią międzynarodowym od 2015 roku. Debiut w roli arbitra UEFA zaliczył w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-17 w 2015 roku. W tym samym roku po raz pierwszy otrzymał nominację na spotkanie 1. rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy IF Elfsborg - FC Lahti. Pierwszy mecz seniorskich reprezentacji poprowadził w maju 2017, a było to towarzyskie spotkanie Włoch z San Marino. Od tego czasu regularnie powierza mu się rozstrzyganie w spotkaniach fazy grupowej Ligi Europy i eliminacji Ligi Mistrzów[4].

W 2018 roku znalazł się w gronie sędziów wyznaczonych do prowadzenia spotkań Mistrzostwa Europy U-19 w Piłce Nożnej 2018.

W ramach programu wymiany SFV z piłkarskimi związkami w Austrii i Francji był również arbitrem spotkań w austriackiej Bundeslidze i francuskiej Ligue 1[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Referees - Switzerland, FIFA.com (ang)
  2. Er liebt es, wenn es knifflig wird, tagesanzeiger.ch.
  3. a b Sandro Schärer - Der eigene Vorreiter, football.ch.
  4. a b Sandro Schärer, [w:] baza Transfermarkt (sędziowie) [online] [dostęp 2020-12-11] .
Sędziowie klasy UEFA Category 1
  • Aktualny na sezon 2021/2022
Na podstawie artykułu: "Sandro Schärer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy