Sanktuarium w Oropa


Sanktuarium w Oropie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sanktuarium w Oropa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stara Bazylika Bazylika Górna

Sanktuarium w Oropie – zespół budynków kościelnych położonych w gminie Biella. Jest położone na wysokości 1159 m n.p.m. w małej alpejskiej dolinie.

Sanktuarium w Oropie często odwiedzał bł. Pier Giorgio Frassati. Obraz z wizerunkiem błogosławionego znajduje się w kaplicy bocznej starej części Sanktuarium (Stara Bazylika).

Historia | edytuj kod

Zgodnie z legendą, czarna drewniana figura Maryi wyrzeźbiona przez Św. Łukasza Ewangelistę została znaleziona w Jerozolimie przez św. Euzebiusza i przywieziona do Oropy w IV w[1]. Została umieszczona w małej wnęce skalnej. W średniowieczu przy figurze wybudowano pierwszy kościół, który w XVII w. został zastąpiony istniejącą do dziś bazyliką (tzw. Stara Bazylika). W następnych wiekach dobudowano jeszcze dwa budynki, w tym apartamenty królewskie rodu Savoy, wielką bibliotekę oraz Bramę Królewską, dzieło sztuki zaprojektowane przez architekta Filippo Juvarra w XVIII w.

Jako ostatnia do kompleksu została dobudowana Bazylika Górna, wielki kościół, który powstawał w latach 1885-1960[2]. Został on postawiony, aby móc przyjąć rzesze pielgrzymów przybywające na to miejsce. Kopuła ma 80 m wysokości, a kościół mieści 3000 osób.

Cel pielgrzymów | edytuj kod

Około 800 tys. pielgrzymów odwiedza co roku to miejsce[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Santuari mariani Piemonte, www.atl.biella.it [dostęp 2017-11-20]  (wł.).
  2. History Of The Sanctuary, www.santuariodioropa.it [dostęp 2017-11-20]  (ang.).


Na podstawie artykułu: "Sanktuarium w Oropa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy