Santa Cruz de Tenerife


Na mapach: 28°28′N 16°15′W/28,466667 -16,250000

Santa Cruz de Tenerife w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Auditorio de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife – jedno z miast Wysp Kanaryjskich, liczące ponad 222 tys mieszkańców. Jest drugim, po Las Palmas, co do liczby mieszkańców miastem Wysp Kanaryjskich i zarazem największym miastem Teneryfy. Wraz z Las Palmas, stolica lokalnej autonomii.

Jest ośrodkiem turystyki masowej, przyciągającym corocznie miliony turystów. Jest też ważnym portem transatlantyckim. Port służy do eksportu lokalnych produktów - bananów, tytoniu i warzyw oraz dużemu importowi zaopatrzeniowemu. Obecnie turystyka jest zdecydowanie największym źródłem dochodu miasta, ale w granicach Santa Cruz działa również dobrze prosperująca rafineria, zbudowana w 1930 roku.

Symbolem Santa Cruz de Tenerife jest zaprojektowana i wybudowana przez Santiago Calatrava Auditorio de Tenerife.

W mieście jest wiele sklepów z atrakcyjnymi dla turystów cenami. Na całych Wyspach Kanaryjskich obowiązuje 5% podatek VAT.

Spis treści

Port | edytuj kod

Pod tym określeniem znana jest strefa, która otacza port „Puerto de Santa Cruz de Tenerife”. W strefie tej znaleźć możemy słynny Plaza de España, gdzie odbywają się największe imprezy świąteczne miasta oraz doroczny Karnawał w Santa Cruz de Tenerife.

Transport | edytuj kod

Santa Cruz de Tenerife posiada rozległą sieć komunikacyjną.

Guaguas Municipales to miejska firma transportowa oferująca 40 linii autobusów, które okrążają miasto wzdłuż i wszerz.

Transport pomiędzy miastami oferowany jest przez sieć autobusów.

Znani ludzie | edytuj kod

Klimat | edytuj kod

Santa Cruz znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego[1][2] typu półpustynnego[3], z całorocznym okresem letnim. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 24 °C w dzień i 18 °C w nocy.

W najchłodniejszych miesiącach roku – styczniu i lutym, średnia temperatura wynosi wokół 21 °C w dzień i 15 °C w nocy. Opady śniegu, jak i mróz nigdy nie wystąpiły. Najcieplejszymi miesiącami roku są lipiec i sierpień ze średnią temperaturą wokół 29 °C w dzień i 21-22 °C w nocy. Temperatura jest tutaj stabilna, występują tu małe wahania temperatury, zarówno pomiędzy dniem a nocą oraz pomiędzy kolejnymi dniami.

Santa Cruz ma tylko 30 dni deszczowych rocznie z opadami ≥1mm, licząc od bezdeszczowego okresu od czerwca do sierpnia do 5 dni deszczowych w grudniu. Występuje tutaj ponad 2900 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 180 h (średnio 5,8 godziny dziennie, prawie 6 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do ponad 330 h (średnio 10,8 godzin czystego słońca na dobę) w lipcu. Temperatura morza waha się od 19,3 °C w lutym i marcu do 23,7 °C we wrześniu i październiku[4].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Galeria zdjęć | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Climatic map by Istituto Geografico De Agostini.
  2. Die Klimatypen der Erde – Pädagogische Hochschule in Heidelberg.
  3. World Map of Köppen–Geiger Climate Classification.
  4. a b Santa Cruz de Tenerife Sea Temperature - seatemperature.org
  5. Standard climate values. Sta.Cruz de Tenerife - Agencia Estatal de Meteorología.
Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "Santa Cruz de Tenerife" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy