Santa Severa


Na mapach: 42°01′31″N 11°56′54″E/42,025278 11,948333

Santa Severa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Średniowieczny zamek w Santa Severa

Santa Severa (etruski Pyrgi) - włoskie, kilkutysięczne miasteczko wypoczynkowo-kąpieliskowe, położone nad Morzem Tyrreńskim w odległości 54 km na północny zachód od Rzymu. Każdorazowo, w okresie letnim, jest odwiedzane przez setki osób nie tylko z Rzymu czy całego regionu Lazio, ale także z zagranicy, którzy pragną skorzystać z wypoczynku na malowniczej plaży.

Spis treści

Z dziejów miejscowości | edytuj kod

Pierwotnie Santa Severa nosiła nazwę Pyrgi. Miejscowość była wówczas głównym portem etruskim (budowanym w III w. p.n.e. i dobrze obwarowanym). Do dziś zachowały się jedynie wystające z morza resztki falochronów w pobliżu zamku oraz mur z potężnych głazów, okalający miasto i port. Pyrgi - Santa Severa była świętym miejscem Etrusków i całej Etrurii - tutaj znajdowała się wspaniała świątynia bogini Junony. Znalazło to odbicie w dzisiejszej nazwie głównej ulicy miasteczka - Giunone Lucina. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono złote blaszki z inskrypcjami w językach etruskim i punickim, będące jednym z najstarszych świadectw o związkach starożytnej Kartaginy z Etruskami.

Średniowieczny zamek | edytuj kod

Do miejscowych atrakcji należy średniowieczny zamek (Castello di Santa Severa), położony nad samym morzem. Majestatyczna wieża zamkowa została zbudowana w XII wieku przez jeńców saraceńskich, dlatego nazwano ją Torre Saracena (Wieża Saraceńska). Współczesny kształt wieża zawdzięcza pracom restauratorskim, przeprowadzonym w XVI wieku. Sam zamek nosi wiele śladów przebudowy, jakie przeprowadzano w okresie Państwa Kościelnego. Ponadto znajduje się w nim kościółek ku czci św. Sewery - chrześcijańskiej męczennicy, od której imienia pochodzi współczesna nazwa miejscowości.

Ciekawostki | edytuj kod

  1. W Santa Severa swój dom posiada m.in. były prezydent Włoch – Oskar Luigi Scalfaro.
  2. Od 1972 r. w miasteczku funkcjonuje klasztor polskich franciszkanów, pracujących tu przy włosko-polskim duszpasterstwie oraz wydających polonijną wersję „Rycerza Niepokalanej”.

Galeria fotografii | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa, 2006, Wielka Historia Świata, t.11, Polskie Media Amer.Com, ss. 43-44, ​ISBN 83-7425-366-5​.
  2. Wspomnienia byłego redaktora, RN dla Polonii, rocznik 1997, s. 97-100; 138-140.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Santa Severa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy