Saraca indica


Asioka (roślina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Saraca indica) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Asioka, Ashoka (Saraca indica i Saraca asoka) – 2 blisko spokrewnione gatunki (być może zresztą jest to ten sam gatunek[2]) drzewa z rodziny bobowatych o czerwonych kwiatach.

Spis treści

Znaczenie w hinduizmie | edytuj kod

  • Często występuje w literaturze indyjskiej jako symbol miłości. Uważa się, że bóg miłości Kama wciela się w jego kwiaty. Kobiety modlą się w jego cieniu o potomstwo. Dawne legendy mówiły, że drzewo obsypuje się bujnym kwieciem, gdy zbliży się do niego piękna dziewczyna. W czasie święta Asioka – asztami, ustanowionego na cześć Wisznu, które ma miejsce na przełomie kwietnia i maja, wierni zwykli pić czystą wodę, do której wrzuca się kwiaty tego drzewa.
  • Teksty tantry hinduistycznej, wymieniają drzewo Ashoka jonisha jako jedno z pięciu , które tradycyjnie wymagane są w munda sadhana ( miejscu wykonywania sadhany ). Śri M. w Sri Sri Ramakryshna Kathamryta ( ang. The Gospel of Sri Ramakrishna ) – antologii nauk Śri Ramakryszny Paramahansy, zamieścił pouczenie , że dopuszczalne jest zastąpienie drzewa aśoka przez drzewo nim ( Miodla indyjska, Azadirachta indica )[3] .

Znaczenie w dźinizmie | edytuj kod

Według tradycji dźinijskiej guru Mahawira doznał wyzwolenia, siedząc w cieniu drzewa asioka.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  2. Rohwer, Jens G: Atlas roślin tropikalnych
  3. Munda Sadhana. W: Paramahansa Pradźnanananda: Jnana Sankalini Tantra. Wyd. 1. Delhi: Motilal Banarasidass, 2006, s. 42. ISBN 978-81-208-3142-X. (ang.)
Na podstawie artykułu: "Saraca indica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy