Sarah Chatto


Sarah Chatto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sarah Chatto z domu Armstrong-Jones (Sarah Frances Elizabeth Armstrong-Jones, ur. 1 maja 1964 w Pałacu Kensington w Londynie) – potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej, córka Antony’ego Armstronga-Jonesa, 1. hrabiego Snowdon i księżniczki Małgorzaty, hrabiny Snowdon; wnuczka Jerzego VI, króla Zjednoczonego Królestwa; zajmuje 24. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu; malarka.

Sarah urodziła się w Londynie jako drugie dziecko Antony’ego, 1. hrabiego Snowdon i Małgorzaty, hrabiny Snowdon.

W 1991 ukończyła Royal Academy Schools w Londynie na kierunku sztuka[1].

W 1994 poślubiła Daniela Chatto, z którym ma dwoje dzieci: Samuela (ur. 1996) i Arthura (ur. 1999).

Od urodzenia nosi tytuł lady jako córka hrabiego Snowdon. Od 2019 zajmuje 24. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za bratanicą, a przed starszym synem. Nie jest formalnie członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach.

Jest wiceprezydentem The Royal Ballet od 2004. Jest zawodową malarką i współpracuje z The Redfern Gallery w Londynie.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie[2].

Mieszka w Kensington w Londynie[3].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła Bedales School, Camberwell College of Arts i Middlesex University i zdobyła wykształcenie malarskie. Od 2004, na wzór matki, członkini i wiceprezes The Royal Ballet, która była patronką tej instytucji.

Lady Sarah ma bardzo bliskie relacje z królową Elżbietą II, z którą bardzo często uczestniczy w prywatnych wyjazdach.

Życie prywatne | edytuj kod

Lady Sarah poznała Daniela Chatto St George Sproule (ur. 22 kwietnia 1957 w Richmond) na planie filmowym w 1983 w Indiach, w którym pracował jako aktor (grał jednego z kuzynów Sarah), a ona zajmowała stanowisko asystentki szafiarki[4]. Chatto jest synem Thomasa Chatto, aktora i jego żony, Rosalind z domu Thompson, agentki teatralnej. Ich znajomość przerodziła się w związek w 1986.

Para zawarła związek małżeński w kościele anglikańskim 14 lipca 1994 w prywatnej ceremonii w St. Stephen’s Walbrook w Londynie. Funkcję druhen pełniły: lady Frances Armstrong-Jones (przyrodnia siostra panny młodej), Zara Phillips (cioteczna siostrzenica panny młodej) i Tara Noble Singh (przyjaciółka panny młodej). Sarah wystąpiła w sukni projektu Jaspera Conrana. Chatto, w obawie przed spóźnieniem, zjawił się w świątyni na dziewięćdziesiąt minut przed rozpoczęciem uroczystości. Po ceremonii miało miejsce przyjęcie w Clarence House.

Małżonkowie spędzili miesiąc miodowy w Indiach.

28 lipca 1996 w Portland Hospital w Londynie przyszło na świat ich pierwsze dziecko. Chłopiec otrzymał imiona Samuel David Benedict i został wpisany na 14. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu[5]. Ukończył studia na Uniwersytecie Edynburskim na kierunku historia sztuki[6].

5 lutego 1999 w Portland Hospital w Londynie urodził się drugi syn pary, który otrzymał imiona Arthur Robert Nathaniel[7]. Obecnie studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Edynburskim.

Tytuły | edytuj kod

  • Lady Sarah Armstrong-Jones (1964–1994)
  • Lady Sarah Chatto (1994–nadal)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Queen's niece Lady Sarah Chatto is given a boost by the Royal Academy, www.telegraph.co.uk [dostęp 2020-02-21]  (ang.).
  2. Johan Willem Friso, Prince of Orange, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2020-02-21]  (ang.).
  3. Lady Sarah Chatto: All you need to know about the Queen's niece | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-02-21]  (ang.).
  4. Wedding of Lady Sarah Armstrong-Jones and Daniel Chatto | Unofficial Royalty, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2020-02-23]  (ang.).
  5. CHRONICLE - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2020-02-23]  (ang.).
  6. Who are Samuel and Arthur Chatto | Tatler, www.tatler.com [dostęp 2020-02-23] .
  7. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/274052.stm
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sarah Chatto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy