Scandinavium


Na mapach: 57°41′57″N 11°59′16″E/57,699167 11,987778

Scandinavium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scandinaviumhala widowiskowo-sportowa w Göteborgu przy ulicy Valhallagatan 1, w Szwecji. Hala jest zarządzana przez szwedzkie przedsiębiorstwo sportowe Got Event AB. Na co dzień jest użytkowana przez klub hokejowy Frölunda HC, występujący w rozgrywkach SHL.

Historia | edytuj kod

Plany budowy hali były częścią projektu pochodzącego z 1931 roku, w skład którego wchodziła budowa hali basenowej i innych obiektów będących własnością samorządu sportu i rekreacji w pobliżu znanego centrum wystawowego Svenska Mässan. W 1936 roku rozpoczął się proces planowania hali basenowej i przyległych do niej obszarów, ale został wstrzymany ze względu na niepewną w tym czasie sytuację w Europie, a w końcu odwołany z powodu wybuchu II wojny światowej. W 1948 roku w ogłoszono konkurs architektoniczny na wygląd nowoczesnej hali pod nazwą "Valhalla Inomhusarena" (pol.: "Kryta Arena Valhalla"). Zwycięski projekt został przedstawiony przez grupę architektów pod przewodnictwem Poula Hultberga, który pracował dla firmy architektonicznej należącej do Nilsa Olssona w Göteborgu. Finansowania areny i innych obiektów proponowanych w wygranym projekcie stało się przedmiotem debaty publicznej i politycznej, przez co plany budowy kompleksu hali odroczono.

W 1962 roku podczas kampanii wyborczej Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza obiecała dopilnować budowy nowej areny. Po wygranych wyborach proces wstępnego finansowania i planowania na nowo obiektu został uruchomiony, jednak ze względu na koszty, wykonanie po raz kolejny zostało zawieszone. W 1968 roku powołano państwowy komitet organizacyjny, który wspólnie z władzami miasta Göteborga postanowił zdążyć z otwarciem hali na obchody 350-lecia miasta Göteborg w 1971 roku. Spółka odpowiedzialna za budowę została założona przez szwedzkie gminy oraz prywatnych inwestorów, a autor projektu sprzed ponad dwudziestu lat Poul Hultberg został poproszony o dokonanie drobnych zmian w projekcie. Budowę obiektu rozpoczęto w maju 1969 roku.

Ostatecznie budowa została ukończona w maju 1971 roku. Scandinavium Arena stała się ówcześnie największą krytą areną w Europie Północnej zdolną pomieścić około 14 000 widzów. Koszt budowy wyniósł 31 000 000 koron szwedzkich.

Wydarzenia | edytuj kod

W Scandinavium odbywały się koncerty wielu znanych artystów. 29 maja 1988, gdy Whitney Houston wystąpiła na scenie hali (w trakcie światowej trasy koncertowej Moment of Truth World Tour), koncert obejrzała rekordowa w Szwecji widownia wynosząca około 14 000 osób. Stadion co roku jest miejscem, w którym odbywa się półfinał festiwalu Melodifestivalen.

Galeria zdjęć | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Scandinavium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy