Scatman Crothers


Scatman Crothers w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benjamin Sherman „Scatman” Crothers (ur. 23 maja 1910, zm. 22 listopada 1986) – amerykański aktor, piosenkarz, tancerz i muzyk. Znany przede wszystkim z roli Louiego Wilsona w sitcomie Chico and the Man oraz roli Dicka Halloranna w filmie Lśnienie, za którą otrzymał Nagrodę Saturn w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w 1980.

Crothers urodził się w Terre Haute w stanie Indiana. W wieku 15 lat rozpoczął karierę muzyczną jako perkusista w lokalnym zespole muzycznym. Własny zespół założył w 1930 i wraz z zespołem w 1948 wyjechał do Kalifornii.

W filmie zadebiutował w 1953 roku rolą Enocha Jonesa w filmie Meet Me at the Fair[1]. Dobra znajomość z Jackiem Nicholsonem zaowocowała rolami Crothersa w czterech filmach z udziałem Nicholsona: Król Marvin Gardens (1972), The Fortune (1975), Lot nad kukułczym gniazdem (1975) oraz Lśnienie (1980). Ponadto Scatman pracował jako narrator w kilku filmach animowanych m.in. Aryskotraci i Hong Kong Phooey.

Crothers w 1937 ożenił się z Helen Sullivan, z którą miał córkę Donnę. W 1985 roku wykryto u niego nowotwór złośliwy w lewym płucu. Pomimo choroby Crothers starał się pracować. W 1986 nowotwór rozprzestrzenił się do przełyku. Zmarł na zapalenie płuc, wywołane przez raka płuca, w dniu 22 listopada 1986 w Van Nuys w stanie Kalifornia. Został pochowany obok swojej żony w Forest Lawn Memorial Park.

Spis treści

Filmografia | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. IMDb – Meet Me at the Fair [dostęp 7 stycznia 2010]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Scatman Crothers" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy