Scenedesmaceae


Scenedesmowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Scenedesmaceae) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scenedesmowate (Scenedesmaceae) – rodzina glonów z klasy zielenic.

Komórki zebrane w płaskie lub trójwymiarowe cenobia, najczęściej w wielokrotnościach 4, czasem pojedyncze. Błony komórkowe pokryte sporopoleniną. Rozmnażanie bezpłciowe, wyłącznie za pomocą autospor.

Jej przedstawiciele są jednymi z najpospolitszych organizmów tworzących fitoplankton, zwłaszcza jezior mezotroficznych i eutroficznych.

Systematyka | edytuj kod

Systematyka tej rodziny niegdyś oparta na podstawie cech morfologicznych, podobnie jak wszystkich zielenic, jest obecnie w trakcie dyskusji i znacznej przebudowy.

Tradycyjnie rodzinę Scenedesmaceae włącza się do rzędu chlorokokowców (Chlorococcales Marchand 1895) i zalicza do niej następujące rodzaje (flora Polski):[1]

Według nowszych ujęć[2] do tej rodziny zalicza się m.in. Coelastrum – rodzaj nominatywny likwidowanej wówczas rodziny Coelastraceae Wille 1909, a nawet postuluje likwidację rzędu Chlorococcales, przy czym rodzina Scenedesmaceae włączona jest do rzędu Sphaeropleales[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Karol Starmach: Plankton roślinny wód słodkich. PWN. ISBN 83-01-09190-8.
  2. Taxonomy Browser :: Algaebase, www.algaebase.org [dostęp 2017-11-26] .
  3. Louise A. Lewis i Richard M. McCourt: Green algae and the origin of land plants (ang.). 2004. [dostęp 3 lutego 2007].Sprawdź autora:1.
Na podstawie artykułu: "Scenedesmaceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy