Schnackenburg


Na mapach: 53°02′N 11°34′E/53,033333 11,566667

Schnackenburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Schnackenburgmiasto położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Lüchow-Dannenberg. Należy do gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Gartow. Jest najmniejszym miastem Dolnej Saksonii i jednym z najmniejszych miast Niemiec. Najbardziej na wschód położona gmina kraju związkowego.

Spis treści

Położenie geograficzne | edytuj kod

Schnackenburg leży we wschodniej części powiatu Lüchow-Dannenberg. Jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Dolnej Saksonii. Sąsiaduje od zachodu z gminą Gartow. Na rzece Łabie graniczy od północy z Brandenburgią, w tym z gminą Lanz i miastem Lenzen (Elbe) z urzędu Lenzen-Elbtalaue w powiecie Prignitz. Od południowego wschodu i południa graniczy z Saksonią-Anhalt, w tym z gminami Aulosen i Gollensdorf ze wspólnoty administracyjnej Seehausen (Altmark) w powiecie Stendal. W mieście wpływa do Łaby rzeka Aland, jej lewy dopływ.

Podział miasta | edytuj kod

Miasto Schnackenburg składa się od reformy obszarów gminnych w 1972 z czterech wcześniej samodzielnych miejscowości: Gummern, Holtorf, Kapern i Schnakenburga.

Historia | edytuj kod

Schnackenburg był pierwotnie osadą słowiańską. Na tym terenie zamieszkiwało plemię Drzewian. Nazwa miejscowości świadczy o korzeniach słowiańskich. Pierwotna nazwa to Godegord lub Godegard. Gord lub gard jest określeniem grodu (patrz: Stargard lub Starogard Gdański). Natomiast gode oznaczało gada lub węża, co daje nazwę Gadzi Gród, która w języku dolnoniemieckim brzmi Schnackenburg. W okresie podziału Niemiec 1949 – 1990 w Schnackenburgu istniał punkt kontroli granicznej i celnej dla transportu wodnego na Łabie. Teraz znajduje się tu muzeum Grenzlandmuseum (pol. „Muzeum Graniczne”) ze zbiorami dotyczącymi okresu podziału Niemiec.

Zabytki | edytuj kod

  • w Altes Fischerhaus znajduje się Muzeum Graniczne (Grenzlandmuseum)
  • kościół Św. Mikołaja (Sankt-Nikolai-Kirche) z końca XII wieku

Transport | edytuj kod

Schnackenburg leży na końcu drogi krajowej B493 prowadzącej z Uelzen. W Schnackenburgu istnieje przeprawa promowa na prawy brzeg Łaby do Lanz w Brandenburgii.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Schnackenburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy