Schody Hiszpańskie


Na mapach: 41°54′21,56″N 12°28′59,46″E/41,905989 12,483183

Schody Hiszpańskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Schody Hiszpańskie (wł. Scalinata di Trinità dei Monti) – scenograficzne schody w Rzymie, w rione Campo Marzio (R. IV), rokokowe, wzniesione w latach 1723–1725 według projektu Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego; schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti.

Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku i uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII[potrzebny przypis].

Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Trinità dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowany według projektu Carla Maderna. Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej.

Kościół znajduje się obecnie (od 25 lipca 2016) pod opieką francuskiej Wspólnoty Emmanuel[1].

Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie[potrzebny przypis] (ustępują pod tym względem Schodom Potiomkinowskim w Odessie).

W budynku przy pl. Hiszpańskim, usytuowanym po prawej stronie wejścia na schody, od czasów króla Jana III Sobieskiego do III rozbioru Polski (1795) mieściła się polska ambasada[2].

Istnieje przesąd, zgodnie z którym na tych schodach nie należy jeść.[potrzebny przypis]

U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (krypa, łódeczka) wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego, ojca Giovanni Lorenzo Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem (tym samym, który zasila fontannę di Trevi). Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.

Więcej ilustracji | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sébastien Maillard w: La Croix: A Rome, la Trinité-des-Monts est confiée à la communauté de l’Emmanuel (fr.). www.la-croix.com. [dostęp 2017-08-08].
  2. Przemysław Burchard: Rzym. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1972, s. 120.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (schody):
Na podstawie artykułu: "Schody Hiszpańskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy