Schwabentor we Fryburgu Bryzgowijskim


Na mapach: 47°59′34″N 7°51′15″E/47,992778 7,854167

Schwabentor we Fryburgu Bryzgowijskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Schwabentor (również Obertor) – stara średniowieczna brama miejska we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech, jedna z dwóch pozostałych w tym mieście.

Historia | edytuj kod

Brama Schwabentor wybudowana została w 1205 roku. Była jedynym wejściem do miasta, ponieważ miasteczko było zabudowane murami do 1547 roku. Wieża została dobudowana do bramy miejskiej w 1572 roku. W tym samym roku Matthias Schwäri namalował na bramie wizerunek kupca z koszykiem, do XIX wieku istniała legenda o kupcu ze Szwabii, który przyszedł z dwoma baryłkami z pieniędzmi do Fryburga, aby kupić miasto. Kupiec został wyśmiany, ponieważ okazało się, że beczki zawierały tylko piasek i żwir – jego żona miała przed wyjazdem potajemnie wymieniać pieniądze na bezwartościowy żwir.

Do 1900 roku Schwabentor pozostał zasadniczo niezmieniony. Malarz Fritz Geiges w 1903 roku domalował do obrazu patrona Fryburga Świętego Jerzego który został przedstawiony na obrazie. W 1913 roku brama miejska została odrestaurowana i przywrócona do wyglądu średniowiecznego. W 1954 r. postanowiono zrekonstruować częściowo obraz kupca ze Szwabii. Brama miejska została odmalowana.

Największy projekt został zrealizowany w 1901 roku przez podwyższenie Martinstor w celu umożliwienia przejazdu tramwajem przez bramę. Po zrealizowaniu projektu, miasto zadecydowało zrealizować projekt mający na celu odbudowanie wieży. Wykonawcą projektu był Carl Schäfer. Wieża została podwyższona z 22 do 60 metrów i otrzymała dach w zabytkowym stylu XV wieku.

Bibliografia | edytuj kod

  • Peter Kalchthaler: Freiburg und seine Bauten. Ein kunsthistorischer Stadtrundgang. Neubearbeitete 4. Auflage. Promo-Verlag, Freiburg (Breisgau) 2006, ​ISBN 3-923288-45-X​, Nr. 41: Schwabentor.
Na podstawie artykułu: "Schwabentor we Fryburgu Bryzgowijskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy