Sclerophrys brauni


Sclerophrys brauni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sclerophrys brauni – gatunek zagrożonego wyginięciem płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych (Bufonidae), przeniesiony do rodzaju Sclerophrys z liczącego niegdyś wiele znacznie różniących się między sobą płazów rodzaju Bufo[2][3].

Spis treści

Systematyka | edytuj kod

Poniższy kladogram za Van Bocxlaer et al[4] ilustruje pokrewieństwa z pokrewnymi gatunkami:


Występowanie | edytuj kod

Płaz ten jest endemitem Tanzanii, gdzie spotykano go na wschodzie kraju. Występuje w górach Usambara (wschodnich, jak i zachodnich), Ulugurus i Udzungwa[2][5][6].

Sclerophrys brauni zamieszkuje wysokości od 700 (lub mniej) do 1800 metrów nad poziomem morza[2]. Jego habitat to górskie i podgórskie lasy. Przebywa w ściółce lub w strumieniach[2]. Wiedzie lądowy ryb życia[2].

Rozmnażanie | edytuj kod

Ma miejsce w leśnych strumieniach[2].

Status | edytuj kod

Nie jest to zwierzę pospolite, tymczasem staje się coraz rzadsze[2].

Potrafi przystosować się do środowisk zmienionych przez człowieka i jego działalność, ale nie spotyka się go na terenach wylesionych, chyba że w bezpośrednim sąsiedztwie lasu[2].

Zagrożony jest głównie przez rozwój rolnictwa, deforestację i osadnictwo, a w górach East Usambaras, jak podaje IUCN, także przez nielegalne wydobycie złota[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Sclerophrys brauni, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j Sclerophrys brauni. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Annemarie Ohler i Alain Dubois. The identity of the South African toad Sclerophrys capensis Tschudi, 1838 (Amphibia, Anura). „PeerJ”. 4: e1553, 2016. DOI: 10.7717/peerj.1553 (ang.). 
  4. Ines Van Bocxlaer, SD Biju. Toad radiation reveals into-India dispersal as a source of endemism in the Western Ghats-Sri Lanka biodiversity hotspot. „BMC Evolutionary Biology”. 9. s. 131. DOI: 10.1186/1471-2148-9-131 (ang.). 
  5. Darrel Frost and The American Museum of Natural History: Sclerophrys brauni (Nieden, 1911) (ang.). W: Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 21 stycznia 2016].
  6. mapa zasięgu według IUCN (ang.). [dostęp 2016-01-21].
Na podstawie artykułu: "Sclerophrys brauni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy