Scooter


Scooter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scooterniemiecki zespół muzyczny założony w 1993 roku, wykonujący szeroko rozumianą elektroniczną muzykę taneczną z gatunków: Hard Dance, Happy Hardcore, Trance, Hardstyle, UK Hardcore, Jumpstyle, Electro House, Bigroom, Dubstep, Jungle. Zespół jest uznawany za pionierski w kwestii popularyzacji muzyki określanej współcześnie jako EDM wśród szerokiej publiki – za sprawą popularyzacji tego nurtu w mainstreamowych mediach począwszy od wczesnych lat 90. aż po dzień obecny.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki istnienia | edytuj kod

Zespół rozpoczął działalność w 1993 jako projekt stworzony po rozwiązaniu się zespołu Celebrate the Nun założonego przez frontmana i wokalistę H.P. Baxxtera oraz klawiszowca Rick J. Jordana. Na pierwszym singlu nowej grupy – „Vallée de Larmes” – znalazł się tytułowy utwór wraz z pierwszymi nagraniami i remiksami[2]. Piosenka została wydana jedynie na płycie winylowej. Pierwsze numery zespołu były prezentowane głównie w niemieckich klubach muzycznych. W tym samym roku podczas pierwszego koncertu w Hamburgu wokalista grupy zaczął freestyle do tanecznego utworu instrumentalnego, czego efektem okazał się nowy utwór formacji – „Hyper Hyper[3]. Zrewolucjonizował on niemiecką muzykę happy hardcore i jako pierwszy singiel tego gatunku dotarł do drugiego miejsca krajowej listy przebojów oraz otrzymał certyfikat platynowej płyty osiągając wynik ponad 700 tys. sprzedanych egzemplarzy.

1994-97: ...and the Beat Goes On!, Our Happy Hardcore, Wicked!, Age of Love | edytuj kod

W grudniu 1994 ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany ...and the Beat Goes On!, zawierał 11 piosenek w popularnych w latach 90. stylach happy hardcore i rave[4]. Okazał się on hitem nie tylko w Niemczech, gdzie osiągnął status platynowej płyty, ale także w Polsce, Szwajcarii, Danii i Holandii. Scooter nagrał teledyski do czterech singli z płyty: „Hyper Hyper”, „Move Your Ass![5], „Friends”[6] oraz „Endless Summer”, w którym po raz pierwszy użyto charakterystycznego pitched voice, czyli efektu syntezatorowego głosu[7]. W tym samym roku zespół odbył swoją pierwszą trasę koncertową po Niemczech i wystąpił gościnnie w niemieckim talk-show nadawanym na stacji Viva.

W marcu 1996 wydali drugi album pt. Our Happy Hardcore[8], którą promowały single „Let Me Be Your Valentine”[9], „Back in the U.K.”[10] oraz nowa wersja piosenki „Rebel Yell” z repertuaru Billy Idola[11]. Utwory uplasowały się w czołówce europejskich list przebojów. W tym samym roku ukazał się kolejny krążek formacji zatytułowany Wicked![12], z którego pochodzi singiel „I'm Raving”[13]. Kolejna płyta w dorobku grupy pt. The Age of Love została wydana w 1997 roku[14], promował ją tytułowy utwór oraz single „Fire!”[15] i „No Fate”[16]. Utwór „Fire!'' zostaje wykorzystany w filmie „Mortal Kombat 2: Unicestwienie''.

1998-2002: Rough and Touch and Dangerous, No Time to Chill, Back to the Heavyweight Jam, Sheffield | edytuj kod

W 1998 zespół wydał album kompilacyjny pt. Rough and Touch and Dangerous zawierający zbiór wszystkich dotychczasowych singli formacji[17]. Wydawnictwo podsumowało twórczość grupy od 1994 do 1998 roku, okres ten został nazwany przez zespół pierwszym rozdziałem w ich karierze. W tym samym roku ze składu grupy odszedł Ferris Bueller, który później zastąpił niemiecki DJ – Axel Coon. Na albumie pojawiły się także nagrania z koncertów, remiksy oraz wersje instrumentalne utworów. W lipcu na rynku ukazał się piąty długogrający krążek zespołu pt. No Time to Chill[18], na którym umieszczono takie utwory, jak m.in. „How Much Is the Fish?”[19], „Call Me Mañana”[20], „We Are the Greatest” i „I Was Made for Lovin' You”, będący coverem piosenki zespołu Kiss[21]. Album osiągnął status platynowej płyty w kraju.

W 1999 zmienili oficjalne logo wykorzystywane na okładkach płyt z napisu Scooter na symbol megafonu, co stało się tym samym znakiem firmowym wytwórni płytowej, z którą zespół współpracował. Zespół zaczął koncertować nie tylko w Europie, ale także w Brazylii, Argentynie, Rosji, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie, jako jeden z pierwszych grup zachodnich, grających muzykę elektroniczną, pojawił się także w krajach wschodniej Europy . W sierpniu wydana została kolejna płyta długogrająca zespołu pt. Back to the Heavyweight Jam[22], którą promowały single „Faster Harder Scooter”[23] i „Fuck the Millennium”[24]. W czerwcu 2000 roku do sprzedaży trafił siódmy krążek studyjny grupy pt. Sheffield[25], w 2001 – album pt. We Bring the Noise![26], a w styczniu 2002 roku – składankę Push the Beat for This Jam zawierającą wszystkie single wydane przez grupę w latach 1998-2002[27]. Na reedycji krążka umieszczono dodatkowo zapis audio wykonania na żywo piosenek podczas koncertu w Polsce, remiksy oraz kilka bonusowych utworów zespołu[28].

2002-07: Encore: Live and Direct, The Stadium Techno Experience, Mind the Gap | edytuj kod

W lutym 2002 nagrał swoją wersję utworu „Nessaja” Petera Maffaya i Rolfa Zuckowskiego[29]. Piosenka zapowiadała nowy album koncertowy zespołu pt. Encore: Live and Direct, na którym znalazł się zapis audiowizualny ze styczniowego koncertu formacji w Kolonii. W nowym wydawnictwie znalazły się także wszystkie dotychczasowe teledyski zespołu, wywiady z członkami zespołu oraz quizy muzyczne związane z historią formacji[30]. W lipcu tego samego roku ukazała się kolejna płyta kompilacyjna Scootera pt. 24 Carat Gold nagrana w towarzystwie nowego członka zespołu – Jaya Froga, który zastąpił Alexa Coona[31].

W 2003 premierę miał dziewiąty album studyjny zespołu pt. The Stadium Techno Experience[32], który promowały single „Maria (I Like It Loud)[33] i „The Night”[34]. W ramach promocji płyty formacja wyruszyła w trasę koncertową, występując m.in. w Norwegii, Turcji, Japonii, Stanach Zjednoczonych i we Francji. W listopadzie ogłoszono, że grupa zgłosiła się do udziału w krajowych eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji (12 Points)[35][36][37] z utworem „Jigga Jigga!”[38], z którym zajęła ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie ze zwycięzcą selekcji, Maximilianem Mutzkem[39]. Dwa tygodnie przed występem w koncercie finałowym eliminacji, tj. 6 marca, zespół otrzymał nagrodę Echo przyznawaną przez niemiecką branżę muzyczną najpopularniejszym wykonawcom[40]. Na początku listopada tego samego roku zespół wydał swój jubileuszowy, dziesiąty album długogrający zatytułowaną Mind the Gap[41], a rok później – płytę pt. Who's Got the Last Laugh Now?[42], na której znalazły się single „Hello! (Good to Be Back)”[43] i „Apache Rocks the Bottom!”[44]. W czerwcu 2006 roku ukazał się kolejny krążek koncertowy formacji pt. Excess All Ares zawierający zapis audio i wideo z koncertu zagranego przez muzyków w Hamburgu. Wydawnictwo zostało wzbogacone o wywiady z członkami zespołu oraz ich fanami, a także o wszystkie teledyski wydane w latach 1994-2006[45]. Niedługo ze składu grupy odszedł Jay Frog, a reszta zespołu postanowiła nagrywać kolejne płyty w studiach muzycznych w Polsce ze względu na niższe koszty produkcji.

2008-10: The Ultimate Aural Orgasm, Jumpin' All Over the World, Under the Radar Over the Top | edytuj kod

W 2007 pojawili się gościnnie w talk-show Kuba Wojewódzki, w trakcie programu muzycy zaprezentowali singiel „Behind the Cow”[46] z ich nowej płyty zatytułowanej The Ultimate Aural Orgasm. Album został nagrany razem z Michaelem Simonem, który został nowym członkiem zespołu[47]. W sierpniu premierę miał nowy singiel formacji – „The Question Is What Is the Question” nagrany w stylu jumpstyle, w którym zaczął tworzyć zespół[48]. W listopadzie tego samego roku na rynku ukazał się trzynasty album studyjny w dorobku Scootera pt. Jumpin' All Over the World[49], na którym znalazły się takie utwory, jak m.in. „And No Maches”[50] i „I'm Lonely”[51]. W ramach trasy koncertowej promującej wydawnictwo grupa wystąpiła m.in. w Australii. Rok później na rynku europejskim ukazała się reedycja płyty pt. Jumping All Over The World – Whatever You Want, która została wydana aż w 3 wersjach: standardowej (zawierającej nowe wersje piosenek „Lighten Up the Sky” i „I'm Lonely”, singel „Whatever You Want” nagrany wraz z grupą Status Quo[52] oraz 7 utworów z projektu pt. Hands On Scooter, w ramach którego inni wykonawcy nagrali swoje wersje piosenek z repertuaru Scootera[53]), premium (wzbogaconej o zapis wideo z koncertu zespołu w Berlinie) oraz rozszerzonej, do której dodano także płytę DVD ze wszystkimi teledyskami zespołu, koszulką oraz autografem muzyków[54].

W październiku ukazała się kolejna płyta zespołu pt. Under the Radar Over the Top[55], którą promowały single: „J'adore Hardcore”[56], „Ti Sento”[57], „The Sound Above My Hair”[58] i „Stuck on Replay”[59].

Od 2011: The Fifth Chapter, Ace, Forever | edytuj kod

W 2011 muzycy wyruszyli w trasę koncertową zatytułowaną Stuff The Turkey X-Mas Tour. W czerwcu tego samego roku odbył się specjalny koncert pt. The Stadium Techno Inferno, w ramach którego gościnnie wystąpili tacy wykonawcy, jak m.in. Jan Delay i Heinz Strunk. W tym samym roku premierę miał kolejny album zespołu – The Big Mash Up[60], na którym znalazły się single „The Only One”[61], „David Doesn't Eat”[62], „C'est bleu” (nagrany w duecie z Vicky Leandros[63] i „It's a Biz (Ain't Nobody)”[64]. W listopadzie 2012 roku na rynku ukazał się nowy album formacji pt. Music for a Big Night Out[65] promowany przez utwory „4 AM”[66] i „Army of Hardcore”[67].

W 2013 drugi ze współzałożycieli i klawiszowiec zespołu, Rick J. Jordan, ogłosił odejście ze składu formacji, co tłumaczył chęcią spędzenia większej ilości czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz próbą stworzenia nowego i własnego projektu muzycznego. W tym samym roku ukazał się specjalny album kompilacyjny zespołu pt. 20 Years of Hardcore wydany z okazji 20-lecia istnienia projektu[68]. W 2014 roku premierę miał kolejny album zespołu zatytułowany The Fifth Chapter[69]. W grupie pojawia się Phil Speiser, który komponuje i miksuje utwory zespołu specjalną techniką komputerową.

4 stycznia 2016 ogłosił premierę swojego osiemnastego albumu studyjnego pt. Ace, który ukazał się 5 lutego[70]. Płytę promują piosenki takie jak ,,Riot'' i ,,Oi''. 6 maja tego samego roku pokazał się singiel ,,Mary Got No Lamb'', który przedstawia koncert zespołu.

3 sierpnia 2017 roku Scooter wystąpił na festiwalu muzycznym ZBFest w Bałakławie na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Za nielegalne przekroczenie granicy zespołowi grozi do ośmiu lat więzienia[71]. W tym samym miesiącu przyjechał do Polski, by zagrać koncert w Katowicach w ramach 90. Festiwalu. W 2019 zagrali cztery koncerty w Polsce, w tym dwa w Warszawie, jeden w Katowicach i jeden we Wrocławiu.

Członkowie zespołu | edytuj kod

Obecni członkowie | edytuj kod

Byli członkowie | edytuj kod

 • Ferris Bueller – instrumenty klawiszowe, perkusja, kompozytor, producent (1993–1998)
 • Axel Coon – instrumenty klawiszowe, kompozytor, producent (1998–2002)
 • Jay Frog – instrumenty klawiszowe, kompozytor, producent (2002–2006)
 • Rick J. Jordaninżynier dźwięku, instrumenty klawiszowe, kompozytor, producent, gitara, bębny (1993–2014)
 • Phil Speiser – producent, kompozytor, instrumenty klawiszowe (2014-2018)


Dyskografia | edytuj kod

Single | edytuj kod

 • 1993 – „Vallée de Larmes”
 • 1994 – „Hyper Hyper
 • 1995 – „Move Your Ass!”
 • 1995 – „Friends”
 • 1995 – „Endless Summer”
 • 1995 – „Back in the U.K.”
 • 1995 – „Back in the Ireland”
 • 1996 – „Let Me Be Your Valentine”
 • 1996 – „Rebel Yell”
 • 1996 – „I’m Raving”
 • 1996 – „Break It Up”
 • 1997 – „Fire!”
 • 1997 – „The Age of Love”
 • 1998 – „No Fate”
 • 1998 – „How Much Is the Fish?”
 • 1998 – „We Are the Greatest/I Was Made for Lovin’ You”
 • 1999 – „Call Me Mañana”
 • 1999 – „Faster Harder Scooter”
 • 1999 – „Fuck The Millennium”
 • 2000 – „I’m Your Pusher”
 • 2000 – „She’s the Sun”
 • 2001 – „Posse (I Need You on the Floor)”
 • 2001 – „Aiii Shot the DJ”
 • 2001 – „Ramp! (The Logical Song)”
 • 2002 – „Nessaja”
 • 2003 – „Weekend”
 • 2003 – „The Night”
 • 2003 – „Maria (I Like It Loud)
 • 2003 – „Jigga Jigga!”
 • 2004 – „Shake That!”
 • 2004 – „One (Always Hardcore)”
 • 2005 – „Suavemente”
 • 2005 – „Hello! (Good to Be Back)”
 • 2005 – „Apache (Rocks the Bottom)”
 • 2007 – „Behind the Cow
 • 2007 – „Lass uns tanzen”
 • 2007 – „The Question Is What Is the Question
 • 2007 – „And No Matches”
 • 2008 – „Jumping All Over the World”
 • 2008 – „I’m Lonely”
 • 2008 – „Jump That Rock (Whatever You Want)”
 • 2009 – „J’adore Hardcore”
 • 2009 – „Ti sento”
 • 2009 – „The Sound Above My Hair”
 • 2010 – „Stuck on Replay”
 • 2011 – „Friends Turbo”
 • 2011 – „The Only One”
 • 2011 – „David Doesn’t Eat”
 • 2011 – „C’est bleu”
 • 2012 – „It’s a Biz (Ain’t Nobody)”
 • 2012 – „4 A.M.”
 • 2012 – „Army of Hardcore”
 • 2014 – „Bigroom Blitz”
 • 2014 – „Today”
 • 2014 – „Call the Police”
 • 2014 – „Can’t Stop the Hardcore”
 • 2015 – „Radiate”
 • 2015 – „Riot”
 • 2016 – „Oi”
 • 2016 – „Mary Got No Lamb”
 • 2017 – „Bora! Bora! Bora!”
 • 2017 - „My Gabber”
 • 2017 - „In Rave We Trust”
 • 2019 - "Rave Teacher"
 • 2019 - "God Save The Rave"
 • 2020 - "FCK 2020"

Remiksy | edytuj kod

 • 1994Ultra Sonic – Check Your Head (Scooter Remix)
 • 1995Interactive – Living Without Your Love (Scooter Remix)
 • 1995Shahin & Simon – Do The Right Thing (Scooter Remix)
 • 1995Shahin & Simon – Do The Right Thing (Scooter Radio Remix)
 • 1995Datura – Angeli Domini Remix (Scooter Remix)
 • 2001Modern Talking – Win The Race (Scooter Remix)
 • 2001Marc Et Claude – Loving You (Ratty Remix)
 • 2001Gouryella – Tenshi (Ratty Remix)
 • 2001Starsplash – Wonderful Days 2001 (Ratty Remix)
 • 2001ATB – Hold You (Ratty Mix)
 • 2003Ron Van Den Beuken – Timeless (Ratty Full On Vocals Remix)
 • 2003Ron Van Den Beuken – Timeless (Ratty Dub Mix)
 • 2005Einmusik – Jittery Heritage (Scooter Remix)
 • 2005Bloodhound Gang – Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (Scooter Remix)
 • 2006Deichkind – Remmidemmi (Yippie Yippie Yeah) (Scooter Remix)
 • 2008Lützenkirchen – Drei Tage Wach (Scooter Remix)
 • 2008Maximum Spell – I See You (Scooter Remix)
 • 2008Ultrabeat vs. Darren Styles – Discolights (Scooter Remix)
 • 2009Die Fantastischen Vier – Troy (Scooter Remix)
 • 2009Rammstein – Pussy (Scooter Remix)
 • 2011Within Temptation – Sinéad (Scooter Remix)
 • 2011Scooter – Suck My Megamix
 • 2013 – Helmut Kohl (Scooter Remix)
 • 2014 - Beatsteaks - Gentleman Of The Year (Scooter Remix)

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f Scooter. allmusic.com. [dostęp 2013-07-25].
 2. Scooter – Vallée De Larmes (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 3. Scooter – Hyper Hyper (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 4. cooter – ...And The Beat Goes On! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 5. Scooter – Move Your Ass! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 6. Scooter – Friends (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 7. Scooter – Endless Summer (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 8. Scooter – Our Happy Hardcore (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 9. Scooter – Let Me Be Your Valentine (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 10. Scooter – Back In The U.K. (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 11. Scooter – Rebel Yell (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 12. Scooter – Wicked! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 13. Scooter – I'm Raving (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 14. Scooter – Age Of Love (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 15. Scooter – Fire (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 16. Scooter – No Fate (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 17. Scooter – Rough And Tough And Dangerous – The Singles 94/98 (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 18. Scooter – No Time To Chill (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 19. Scooter – How Much Is The Fish? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 20. Scooter – Call Me Mañana (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 21. Scooter – We Are The Greatest / I Was Made For Lovin' You (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 22. Scooter – Back To The Heavyweight Jam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 23. Scooter – Faster Harder Scooter (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 24. Scooter – Fuck The Millennium (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 25. Scooter – Sheffield (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 26. Scooter – We Bring The Noise! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 27. Scooter – Push The Beat For This Jam [The Singles '94'-'02 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 28. Scooter – Push The Beat For This Jam (The Second Chapter) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 29. Scooter – Nessaja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 30. Scooter – Encore – Live And Direct (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 31. Scooter – 24 Carat Gold (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 32. Scooter – The Stadium Techno Experience (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 33. Scooter vs. Marc Acardipane & Dick Rules – Maria (I Like It Loud) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 34. Scooter – The Night (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 35. Oliver Rau: Big names at German national final 2004! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-11-25. [dostęp 2014-11-11].
 36. Oliver Rau: Newest German finalists: Donots and Westbam (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-12-10. [dostęp 2014-11-30].
 37. Oliver Rau: Tongue-war over German national final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-01-14. [dostęp 2014-11-30].
 38. Scooter – Jigga Jigga! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 39. GERMAN NATIONAL FINAL 2004 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-11-30].
 40. Oliver Rau: German Echo award for Scooter (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-07. [dostęp 2014-11-30].
 41. Scooter – Mind The Gap (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 42. Scooter – Who's Got The Last Laugh Now? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 43. Scooter – Hello! (Good To Be Back) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 44. Scooter – Apache Rocks The Bottom! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 45. Scooter – Excess All Areas (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 46. Scooter – Behind The Cow (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 47. Scooter – The Ultimate Aural Orgasm (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 48. Scooter – The Question Is What Is The Question? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 49. Scooter – Jumping All Over The World (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 50. Scooter – And No Matches (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 51. Scooter – I'm Lonely (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 52. Scooter vs. Status Quo – Jump That Rock (Whatever You Want) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 53. Scooter – Jumping All Over The World – Whatever You Want (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 54. Scooter – Jumping All Over The World – Whatever You Want (Deluxe Edition) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 55. Scooter – Under The Radar Over The Top (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 56. Scooter – J'adore Hardcore (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 57. Scooter – Ti Sento (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 58. Scooter – The Sound Above My Hair (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 59. Scooter – Stuck On Replay (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 60. Scooter – The Big Mash Up (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 61. Scooter – The Only One (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 62. Scooter – David Doesn't Eat (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 63. Scooter Feat. Vicky Leandros – C'est Bleu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 64. Scooter – It's A Biz (Ain't Nobody) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 65. Scooter – Music For A Big Night Out (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 66. Scooter – 4 AM (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 67. Scooter – Army Of Hardcore (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 68. Scooter – 20 Years Of Hardcore (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 69. Scooter – The Fifth Chapter (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-30].
 70. Scooter - New album „ACE“ out on February 5th!! Pre-Order... | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-03]  (fr.).
 71. Scooter zagrał koncert na zaanektowanym Krymie. Grozi mu więzienie (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-08-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Scooter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy