Sebastian Kudas


Sebastian Kudas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sebastian Kudas

Sebastian Ludwik Kudas (ur. 31 sierpnia 1978 w Krakowie) – polski rysownik, ilustrator, scenograf Piwnicy pod Baranami, absolwent VIII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Od 1995 związany z „Piwnicą pod Baranami” - dzięki Jerzemu Skarżyńskiemu i Piotrowi Skrzyneckiemu jako scenograf i rysownik. Zrealizował kilkadziesiąt scenografii do programów „Piwnicy” (również za granicą: w Sztokholmie, Malmö, Oslo, Wiedniu, Chicago, Toronto i Nowym Jorku), recitali artystów piwnicznych, oraz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Antoniego Krauze.

Jako ilustrator współpracował głównie z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Radkiem, Michałem Rusinkiem. Autor ilustracji unikatowych tomików (m.in. „Epitafia” autorstwa Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Bronisława Maja, Michała Rusinka oraz „Apologia Balceroviciana” i „Balceroviciana varia”), wydawanych przez kawiarnię Nowa Prowincja. W 1999 wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył „Chwilową Grupę Artystyczną TRIO” (wystawy w Gliwicach, Bytomiu, Jeleniej Górze i Krakowie), a w 2001 z Barbarą Stępniak-Wilk i Maciejem Dancewiczem - „Grupę Apokryficzną”. Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauze (film dokumentalny o „Piwnicy po Baranami”) i Martą Meszaros (spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”).

Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Przekrojem[1] i „Zwierciadłem”, „Bluszczem”, "Gazetą Wyborczą".

Kurator wystaw „Szuflada Szymborskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie (oddział Kamienica Szołayskich) oraz „Szymborska- wyklejanki”[2].

Współredaktor zbioru zabaw literackich Wisławy Szymborskiej „Błysk rewolwru” (Wydawnictwo Agora, 2013) oraz zbioru korespondencji „Najlepiej w życiu ma twój kot” (wyd. Znak, 2016 r.).

Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu, Tarnobrzegu oraz Wiedniu, Ebenfurth, Norymberdze, Sofii i Nowej Zagorze.

W 1997 wybrany do Rady Artystycznej „Piwnicy pod Baranami”. W 2007 otrzymał Nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawaną za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. Wiesława Dymnego z siedzibą w Montrealu.

Prace | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Huncwot.com, makabreska - Tag - Kwartalnik Przekrój, przekroj.pl [dostęp 2020-02-09]  (pol.).
  2. Wisława Szymborska – wyklejanki, Culture.pl [dostęp 2020-02-09]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sebastian Kudas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy