Sedymentacja


Sedymentacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Osad na dnie wanny jako rezultat sedymentacji po odpływie wody

Sedymentacja (łac. sedimentum = osad) – w geologii sedymentacja to gromadzenie osadów w wyniku deponowania materiału okruchowego, działalności organizmów, wytrącania z roztworu wodnego. Ponowne uruchomienie materiału osadowego nosi nazwę resedymentacja[1].

Spis treści

Chemia | edytuj kod

W chemii to proces opadania zawiesiny ciała stałego w cieczy w wyniku działania siły grawitacji lub sił bezwładności. Sedymentacji ulegają zawiesiny o gęstości większej niż gęstość cieczy[2]. Sedymentacja prowadzi więc do rozdziału substancji niejednorodnych, a kryterium podziału jest gęstość.

Geologia | edytuj kod

Różnice w zachodzeniu procesów sedymentacji dla różnych substancji są ważnymi czynnikami w geologii – w ich wyniku zachodzi gromadzenie się oraz rozdzielanie produktów wietrzenia skał, szczątków organicznych, materiałów piroklastycznych i innych wszelkich składników powstałych na w powierzchniowej strefie Ziemi na drodze mechanicznej, chemicznej lub biochemicznej.

Biologia | edytuj kod

Wiatry, spływające po powierzchni Ziemi wody opadowe i źródlane są czynnikiem, który ługuje, spłukuje, mechanicznie transportuje produkty wietrzenia. Działanie tych czynników jest tak silne, że produkty wietrzenia ulegają im w przeważającej części. Są one przenoszone i osadzane w innych miejscach. W ten sposób powstają utwory osadowe (sedymentacyjne), wśród których wyróżnia się osady mechaniczne i chemiczne. Szczególną grupę stanowią osady organogeniczne, do których powstania materiału dostarcza świat żyjący.

Zastosowanie | edytuj kod

Proces sedymentacji jest kluczowy np. podczas:

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Strzeboński: Sedymentologia – materiały pomocnicze do wykładów. Warszawa: AGH; WGGiOŚ, s. 5.
  2. sedymentacja - definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-07-02]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (proces technologiczny):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Sedymentacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy