Segunda División B


Segunda División B w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Segunda División B – trzeci poziom ligowy hiszpańskich rozgrywek piłkarskich, dzielący się na 4 grupy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Termin Segunda División B po raz pierwszy został użyty w roku 1929 do nazwania trzeciego poziomu rozgrywkowego Primera División i Segunda División A. Liga składała się wtedy z 10 drużyn i została wygrana przez drużynę Cultural Leonesa. Jednakże sezon 1929/1930 był pełen reorganizacji i oryginalna Segunda División B została zastąpiona przez Tercera División. Segunda División B została wskrzeszona w sezonie 1977/78, wówczas tylko z 2 grupami. W sezonie 1987/88 została rozegrana w formie jednej grupy składającej się z 22 drużyn. Formuła obowiązująca do dziś (cztery grupy, każda po 20 drużyn) została wprowadzona w sezonie 1987/88.

Obecna formuła | edytuj kod

Segunda División B składa się obecnie z 80 zespołów podzielonych na 4 grupy po 20 drużyn w każdej. Najlepsza czwórka drużyn z każdej grupy, tj. razem 16 drużyn, kwalifikuje się do fazy play-off, w której walczą o awans do Segunda División. Awans wywalczą cztery najlepsze drużyny fazy play-off. Drużyny rezerw mogą ubiegać się o awans do Segunda División jeśli drużyna ich seniorów gra w Primera División. Najlepsze 5 zespołów z każdej grupy i 2 najlepsze zespoły bez względu na to, czy były w grupie poza najlepszą dwudziestką, uzyskują awans do następnego sezonu Pucharu Króla. Cztery ostatnie zespoły z każdej grupy spadają do Tercera División. 4 drużyny z miejsc 16. uczestniczą w barażach o utrzymanie – 2 z nich również zostaną zdegradowane. Drużyny grają między sobą dwumecz. Drużyny rezerw również mogą być zdegradowane, jeśli drużyna seniorów spadnie z Segunda División. Razem z drużynami z Tercera División, drużyny uczestniczą w Pucharze Federacji.

Od sezonu 2008/09 czterech zwycięzców każdej z grupy mają okazję zdobyć bezpośredni awans i nazywane są Mistrzami Segunda División B sezonu zasadniczego. Zespoły te grają między sobą w dwumeczu w dwóch półfinałach o wejście do finału i walkę o zwycięstwo w Segunda División B. Finaliści uzyskują automatycznie awans do Segunda División, natomiast przegrani półfinaliści są automatycznie uczestnikami finałów fazy play-off o awans.

Zespoły z miejsce 2-4 rywalizują między sobą również w formie play-off (dwumecze). Wyłoniona z tych zespołów szóstka, razem z dwoma przegranymi półfinalistami walki o mistrzostwo Segunda División B walczą w dwumeczach o wyłonienie dwóch drużyn, które również awansują do Segunda División.

Grupy | edytuj kod

Grupy Segunda División B, oznaczone kolejnymi liczbami rzymskimi (I, II, III, IV), podzielone zostały według kryterium geograficznego:

  • Grupa I:
Drużyny z Madrytu, Galicji, Balearów, Wysp Kanaryjskich oraz Melilli
  • Grupa II:
Drużyny z Kantabrii, Kraju Basków, La Riojy, Kastylii i Leonu oraz Asturii
  • Grupa III:
Drużyny z Katalonii, Nawarry, Walencji, Aragonii i Andory
  • Grupa IV:
Drużyny z Andaluzji, Estremadury, Kastylii La Mancha, Ceuty oraz Murcji

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzowie Segunda División B - RSSSF


Piłka nożna w Hiszpanii

Na podstawie artykułu: "Segunda División B" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy